26 kwietnia 2016

SN uwzględni nieopublikowane wyroki TK. PiS już zapowiada kolejne reformy porządkujące Trybunał

(fot. Lukas Plewnia / Wikimedia Commons)

Szykują się kolejne reformy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po tym jak Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego uznało, że nieopublikowane wyroki Trybunału będą przez sędziów respektowane, PiS zapowiedziało kolejne zmiany zmierzające do zakończenia panoszącej się „anarchii”.

 

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego we wtorek zajmowało się sprawozdaniem z działalności tego sądu. To nie przeszkodziło sędziom wypowiedzieć się na temat Trybunału Konstytucyjnego. W podjętej uchwale Zgromadzenie uznało, że „zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak wyjaśnił rzecznik SN Dariusz Świecki, wobec wątpliwości, jaki charakter ma nieopublikowany wyrok TK, zgromadzenie sędziów SN uznało za konieczne wydanie takiej uchwały. – I uchwalono, że promulgacja (czyli opublikowanie orzeczenia w dzienniku urzędowym – red.) to tylko element związany z utratą mocy, a samo wydanie orzeczenia przez TK jest aktem, od którego nie można abstrahować, bo z chwilą wydania wyroku obalone zostaje domniemanie konstytucyjności przepisu – podkreślił.

 

Jak dodał, uchwała sędziów jest wskazówką dla sądów powszechnych i wojskowych, jak dokonywać wykładni prawa. Bowiem publiczne orzeczenie „nadaje orzeczeniu Trybunału atrybut obowiązywania – wobec tego istnieje ono w porządku prawnym i sądy powinny to dostosować w wykładniach prawa”.

 

Takie stanowisko sędziów SN wywołało oburzenie partii rządzącej, która zapowiedziała, że rozwiązaniem sporu będzie nowelizacja ustawy o TK, która przetnie tego rodzaju polemikę. – Absurdalność tej sytuacji polega na tym, że prezes TK wszystkim zaprzysiężonym sędziom dał miejsce pracy, płaci im wynagrodzenie ok. 20 tys. zł i jednocześnie nie dopuszcza ich do orzekania. To jest chore, zagraża naszej demokracji i powoduje, że ta anarchia inspirowana przez opozycję i ludzi poprzedniej władzy jest podgrzewana. My na to nie dajemy zgody – powiedziała Beata Mazurek, rzecznik PiS.

 

Jak zapewniła, projekt noweli ustawy zostanie złożony „jak najszybciej”. Mazurek zauważyła też, że obecna sytuacja jest odmawianiem „obecnej władzy prawa do tego, żeby mogła w sposób spokojny, dzięki narodowi sprawować władzę”. – To nie jest wbrew temu, co się próbuje wmówić, że rację mają tylko sędziowie i TK. My nie mówimy, że TK nie ma prawa badać zgodności ustaw z konstytucją, ale powinien to robić zgodnie z ustawą, a tego nie robi. To rozdwojenie pana prezesa Rzeplińskiego to jest patologia i z nią chcemy skończyć – dodała.

 

Z kolei opozycja zgodnie oceniła, że uchwała sędziów SN, to jasny sygnał dla sejmowej większości, by ta szanowała prawo i Konstytucję.

 

Źródło: TVP Info

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram