19 lipca 2023

Socjaliści żegnają się z władzą w Hiszpanii. Co czeka kraj po odejściu Pedro Sancheza?

(fot. European Parliament from EU; Pietro NAJ-OLEARI, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Od 18 lipca w Hiszpanii obowiązuje zakaz publikacji kolejnych sondaży, wskazujących faworytów w wyborach przewidzianych na 3 niedzielę miesiąca. Mimo to wynik głosowania zdaje się w dużym stopniu przewidywalny – od miesięcy w badaniach opinii publicznej największą popularnością cieszy się główna partia opozycyjna – Partido Popular. Socjaliści Pedro Sancheza dopiero co odnieśli zdecydowaną porażkę w wyborach samorządowych – a teraz prawdopodobnie czeka ich kolejna. Czy nowa rzeczywistość polityczna, jaka ugruntuje się przejęciu władzy przez ludowców, stwarza szansę na realną zmianę w Hiszpanii i pożegnanie z jej lewicowym wizerunkiem?

W Hiszpanii na mocy prawa sięgającego swoimi korzeniami XIX wieku już na niemal tydzień przed wyborami zakazane jest sporządzanie kolejnych sondaży wskazujących poparcie dla kandydatów. Wyniki ostatnich dozwolonych ankiet ukazały się w poniedziałek 17 lipca, raczej nie powodując sensacji. Odkąd 1 czerwca rozpoczęto regularne dokumentowanie wyborczych preferencji obywateli, tendencje nie uległy zmianie. Największa część wyborców zamierza oddać głos na Partię Ludową – co zapowiada ustąpienie rządu Pedro Sancheza.

Wedle poniedziałkowych prognoz, ludowcy, na czele z nowym przewodniczącym Alberto Núñezem Feijóo,, mogą liczyć na 35, 4 proc. poparcia, wyprzedzając socjalistów z szeregów PSOE Pedro Sancheza o 7 p.p. Podobna przewaga Partido Popular utrzymuje się niemal be zmian – jedynie w ostatnich dniach prognozowany wynik ugrupowania podskoczył – przebijając 35 proc.

Wesprzyj nas już teraz!

Przy takim rozkładzie poparcia popularzy mogą spodziewać się około 150-ciu miejsc w izbie deputowanych, w porównaniu do mniej więcej 110 mandatów, jakie przypadłyby politykom Sancheza. Wedle przewidywań analityków, rola koalicjanta popularów przypadnie prawicowej partii VOX – ugrupowaniu Santiago Abascala. Do niedawna ruch plasował się na 3 miejscu w rankingu popularności – jednak ostatnie notowania stają się dla niego coraz mniej optymistyczne…

Obecnie prognozy wskazują, że znienawidzone przez lewicę stronnictwo otrzyma około 11 proc. poparcia – jeszcze przed kilkoma tygodniami prawdopodobny wynik VOX-u szacowano na około 2 punkty procentowe więcej. Zdaniem przewodniczącego partii przedstawiany spadek to w istocie element walki wyborczej – gdyby jednak partia Abascala rzeczywiście zanotowała podobny rezultat – nie mogłaby liczyć na więcej niż 30 parlamentarzystów. Tymczasem po wyborach z 2019 r. VOX dysponuje 52 mandatami – straciłby więc znaczącą część swoich wpływów w Kortezach.

W sumie połączone siły ludowców i przedstawicieli VOX-u wedle obecnych przewidywań przełożą się na większość bezwzględną dzięki 179 deputowanym w 350 osobowej niższej izbie parlamentu. Jak przestrzega jednak portal El Mundo, w najgorszym razie liczba ta może spaść do 171, co oznacza, że walka o wpływ na parlament nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

Coraz lepsze wyniki notuje za to lewicowy Sumar, koalicja skrajnych ugrupowań. W jej składzie znajdziemy zielonych eko- fanatyków, ale także marksistowskich i komunistycznych radykałów… Ugrupowanie plasuje się wedle sondaży na 3 miejscu i może liczyć na ok. 35 miejsc w parlamencie.

Pozostałe miejsca w izbie deputowanych przypaść mają separatystom. W sumie około 20 parlamentarzystów wprowadzą dwie partie agitujące na rzecz niepodległości Katalonii, a 11 stronnictwa baskijskie.

Co przewidywane przez sondaże tendencje oznaczają dla Hiszpanii? Najważniejszym zagadnieniem pozostaje to, czy objęcie rządów przez popularów wiązać się będzie z próbą realnej przebudowy polityki i niszczących kraj nowo- lewicowych tendencji. Program ludowców, przy niewybitnych wynikach VOX-u, na próbę cywilizacyjnej kontrofensywy nie wskazuje…

Wręcz przeciwnie. PP w swoim programie wyborczym obiecuje „pracę na rzecz równości osób LGBTI”, wysiłki w kierunku „równouprawnienia” kobiet. W przygotowanym na nadchodzące wybory zestawie priorytetów popularzy zapewniają również, że będą aktywnie dążyć do spełnienia celów walki z tzw. zmianą klimatyczną i ograniczenia emisji CO2 –   

O ile więc debaty o stojących przed Hiszpania zagrożeniach kulturowych nie będzie w stanie otworzyć VOX, to najprawdopodobniej lata rządów ludowców nie będą oznaczały poważniejszych zmian ani w sferze moralności publicznej, ani w zagadnieniach takich, jak szacunek dla życia ludzkiego. Zmiana względem rządów PSOE, można się więc spodziewać, będzie zastąpieniem zideologizowanych rewolucjonistów na centrystów, znajdujących się nie w awangardzie – a w ogonie „postępowych” tendencji.

Źródła: elmundo.es, pp.es

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram