26 marca 2015

Sokoły i jastrzębie w polskim wojsku. Ochraniają samoloty

(By Piotr Matyga (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons)

Z Mińska Mazowieckiego do miejscowości Szawle na Litwie, gdzie stacjonują polskie jednostki lotnicze, przewieziono sokoły i jastrzębie mające odstraszać na terenie lotniska inne ptaki. Okazuje się, że naturalne sposoby ochrony przed ptactwem są najskuteczniejsze.

 

Samoloty MIG-29M wylatujące z litewskiego lotniska w Szawle w ramach natowskiej akcji monitorowania wschodnich przestrzeni powietrznych Sojuszu. Myśliwce są osłaniane przez „jednostkę”… sokołów i jastrzębi. Zadaniem drapieżników jest odstraszanie innych ptaków, mogących spowodować kolizję ze startującymi samolotami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Trzy sokoły i jeden jastrząb strzegą terenu Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6. Dzięki nim nie doszło jak dotąd do żadnego wypadku. – Ochrona lotnisk metodą sokolniczą jest najbardziej skuteczna – mówi Maciej Szymczak, sokolnik pracujący na co dzień dla lotniska wojskowego na Powidzu.

 

Ptaki boją się swojego naturalnego wroga, jakim jest ptak drapieżny i uciekają, presja drapieżnika jest bardzo silna. Dodatkowo nigdy nie przyzwyczają się do obecności drapieżników, tak jak np. przy stosowaniu armatek hukowych i akustycznych dźwięków emitowanych z głośników czyli tzw. głosów trwogi – wyjaśnia Szymczak.

 

Źródło: rp.pl

fo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram