6 kwietnia 2022

Solidarna Polska nie poprze projektu prezydenta w sprawie Sądu Najwyższego

(Warszawa, 05.04.2022. Prezydent Andrzej Duda. PAP/Radek Pietruszka)

Solidarna Polska nie jest gotowa do przyjęcia projektu prezydenta ws. Sądu Najwyższego, jest on nie do zaakceptowania – poinformował w środę na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem, niemal wszystko w tym projekcie jest do wymiany.

Wiceszef MS był pytany, czy Solidarna Polska jest gotowa przyjąć projekt prezydencki w sprawie Sądu Najwyższego. – Solidarna Polska nie jest na to gotowa. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że ten projekt nie jest do zaakceptowania. Jedyne co w tym projekcie jest poprawne to tytuł. Wszystko inne nadaje się niestety do wymiany, bo albo nie realizuje oczekiwań Trybunału Sprawiedliwości UE, tego nie oczekujemy albo doprowadza do chaosu w sądownictwie jeszcze głębszego niż ten, z którym mamy do czynienia, a został wywołany przez projekty zaproponowane przez prezydenta – mówił Marcin Romanowski.

Gość PR24 wyraził nadzieję, że przy procedowaniu projektów ws. Sądu Najwyższego „będzie refleksja i odpowiedzialność za państwo”. – Solidarna Polska zawsze chce współpracować w ramach Zjednoczonej Prawicy i mamy nadzieję, że do tej współpracy dojdzie. Nie możemy jednak pozwolić na to, żeby w obszarze, za który odpowiadamy doprowadzić do chaosu – powiedział.

Wesprzyj nas już teraz!

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN – sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Z kolei projekt PiS zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów SN jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych. Ponadto – według projektu – sędzia nie mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani dyscyplinarnej za wydane orzeczenie z wyjątkiem określonego wyjątku poważnych i całkowicie niewybaczalnych zachowań ze strony sędziego. Toczące się postępowanie karne lub dyscyplinarne sędziów w związku z wydanymi przez nich orzeczeniami, jeżeli nie mieszczą się w przewidzianym wyjątku, miałyby zostać umorzone.

 

Oprac. TK / PAP

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram