2 sierpnia 2017

„Solidarność” wysłała list do Komisji Europejskiej: czy Timmermans kwestionuje Konstytucję?

(fot. REUTERS/Eric Vidal/FORUM)

NSZZ „Solidarność” zapytała Komisję Europejską czy Frans Timmermans, jej wiceszef, poddaje w wątpliwość zasadność zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. To reakcja na słowa Timmermansa, który kwestionuje nowe polskie prawo, w ramach którego polscy sędziowie przechodzą na emeryturę w różnym wieku, zależnie od płci.

 

KE postanowiła wszcząć postępowanie wobec Polski zarzucając jej złamanie unijnych przepisów. Wszystko z powodu zastrzeżeń co do zasadności wprowadzenia rozbieżnego wieku, w którym – w zależności od płci – polscy sędziowie mogą przejść na emeryturę (kobiety w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 lat). Takie zmiany w prawodawstwie mają być rzekomo dyskryminujące.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sam Frans Timmermans,  pierwszy wiceprzewodniczący KE, stwierdził że jest to sprzeczne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz innymi dokumentami traktującymi o równości płci. – Oznaczałoby to nie tylko zakwestionowanie reformy wchodzącej w życie z dniem 1 października i groźbę wydłużenia wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, ale byłoby też zakwestionowaniem polskiej konstytucji ­– napisał Piotr Duda w liście do Jean-Clauder’a Junckera.

 

Przewodniczący NZSS „Solidarność” zwrócił również uwagę na fakt, iż wiceszef KE swoimi słowami kwestionuje nie tylko tę konkretną sprawą. – Choć pan Timmermans mówił to w kontekście sędziów, w naszej ocenie zarzut de facto odnosi się do wszystkich obywateli. To o tyle zdumiewające, bo takie rozwiązanie obowiązywało w polskiej konstytucji gdy w 2004 r. Polska wchodziła do UE i do dnia dzisiejszego obowiązuje – stwierdził szef „Solidarności”.

 

W swoim liście Duda zaznaczył, że zmiany w polskim prawodawstwie są „powszechnie oczekiwane i popierane”. Spytał również czy stanowisko Timmermansa należy traktować jako oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej.

 

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja umożliwia kobietom, które są prokuratorami i sędziami, przejście w stan spoczynku w wieku 60 lat, czyli w odpowiadającemu powszechnemu wiekowi emerytalnymi. Nowe prawo wejdzie w życie 1 października 2017 roku.

Źródło: niezalezna.pl
om

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram