2 listopada 2012

Somalia: zatrzymano 300 podejrzanych o związki z islamistami, ruszają pierwsze inwestycje

(fot. Brian Dell / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W trakcie ostatnich operacji w Kismaju, somalijskie władze wspierane przez kenijską armię, zatrzymały setki osób podejrzanych o związki z islamskimi ekstremistami. Zabezpieczono także broń i materiały wybuchowe.

 

Działania prowadzone na terenie portu w Kismaju mają ustabilizować sytuację w mieście. Na czas jej trwania w zablokowano miejską komunikację. Według Abdinasira Seerara zatrzymano nieco ponad 300 osób. – Prowadzimy śledztwo w sprawie podejrzanych i uwolnimy każdego, kto nie jest winny przestępstwa – zapowiedział Seerara. Jak dodał, w czwartek rano władze przeszukały szereg budynków w Kismaju, zabezpieczono broń i materiały wybuchowe.

Wesprzyj nas już teraz!

Operacja to odpowiedź na ostatnie zamachy bombowe i zasadzki ze strony islamskich ekstremistów. W środę władze zatrzymały kolejnych 30 osób, podejrzewanych o współpracę z Al-Shabaab. Władze w Mogadiszu tłumaczą, że zagwarantowanie względnego bezpieczeństwa jest konieczne przed budową lokalnych instytucji publicznych i normalizacją życia gospodarczego.

 

W ostatnim czasie Somaliland, secesjonistyczny północno-wschodni region kraju, w którym faktyczną władzę sprawuje nieuznawany międzynarodowo rząd niezależny od władz w Mogadiszu, ogłosił plany inwestycji gospodarczych. Islamska republika odwołująca się do tradycji dawnego Brytyjskiego Somali zapowiedziała, że najprawdopodobniej już w 2014 roku rozpocznie samodzielne wydobycie ropy naftowej. Badania na terenie regionu rozpoczną australijskie „Jacka Resources”, londyński „Ophir Ener” oraz Genel Energy.  – 2013 będzie dla nas wielkim rokiem, zapoczątkowując największy w ciągu ostatnich 21 lat program poszukiwań – tłumaczył w rozmowie telefonicznej minister energetyki Somalilandu Hussein Abdi Dualeh. – Do 2014 roku mamy nadzieję na pierwsze poszukiwawcze odwierty. (…) Geologia jest bardzo podobna do jemeńskiej a Jemen posiada potwierdzone zasoby od 7 do 9 miliardów baryłek – dodaje Dualeh.

 

Mimo trudnych warunków społecznych i zagrożenia ze strony islamistów, władze Somalilandu zdołały już pozyskać hinduskich, koreańskich i chińskich inwestorów, zainteresowanych rozwojem górnictwa. W przyszłym roku dzięki tego rodzaju współpracy uruchomiona zostanie kopalnia rud żelaza. Także w autonomicznym regionie sąsiadującym z separatystami, w Puntlandzie, dzięki kanadyjskim inwestycjom uruchomiono w styczniu dwa pierwsze odwierty – to pierwsze od 21 lat inwestycje w somalijski sektor naftowy.

 

 

Źródło: allafrica.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram