Grupa 160 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Straż Graniczna podała, że wśród zatrzymanych imigrantów byli m.in. obywatele Somalii, Etiopii czy Egiptu.
W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że z terenu Białorusi do Polski próbowało przedostać się 160 osób. Nielegalni imigranci pochodzili z krajów Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Co ciekawe, funkcjonariusze zatrzymali nie tylko imigrantów, ale również osoby, które pomagały w nielegalnym przekraczaniu granicy. W gronie tych osób byli również Ukraińcy.
W komunikacie wskazano, że zatrzymania dokonano na terenie działania placówki Straży Granicznej w Białowieży. Oprócz imigrantów zatrzymano również trzech Ukraińców. Usłyszeli oni zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Jeden z nich – na terenie działania placówki SG w Białowieży – przewoził czterech Syryjczyków. Z kolei w rejonie działania placówki w Bobrownikach, dwóch innych Ukraińców przewoziło trzech obywateli Bangladeszu.
Wesprzyj nas już teraz!
Straż Graniczna podała, że łącznie dotychczas w 2023 r., za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano 500 osób.
Podlaski Oddział Straży Granicznej informował w ostatnich dniach, że dotąd od początku 2023 r. odnotowano 19 tys. prób przekroczenia granicy. Z publikowanych na bieżąco danych wynika, że w sierpniu było ponad 1,3 tys. takich prób.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Źródło: PAP/Izabela Próchnicka
Oprac. WMa