1 października 2025

Sondaż IBRiS dla „Rz”: PiS goni PO, umacnia się pozycja Brauna. PSL poza Sejmem, Hołownia blisko dna

(fot. Sejm RP / Wikimedia Commons)

Koalicję Obywatelską popiera 28,7 proc. wyborców. Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 28,1 proc. Do Sejmu dostałaby się formacja Grzegorza Brauna – wynika z sondażu IBRiS opublikowanym w środowej „Rzeczpospolitej”.

W najnowszym sondażu IBRiS do Sejmu wchodzi pięć ugrupowań. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało 28,7 proc. wyborców. Na drugim miejscu plasuje się formacja Jarosława Kaczyńskiego z poparciem 28,1 proc. Trzecią pozycję zajmuje Konfederacja z wynikiem 13,4 proc. Tuż za podium są Lewica (7,6 proc.) i Konfederacja Korony Polskiej (5,7 proc.). Formacja Grzegorza Brauna zamyka pulę partii, które przekraczają próg wyborczy przepuszczający do Sejmu – zaznaczyła „Rzeczpospolita”.

Do izby niższej nie weszłoby dzisiaj Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 4,1 proc. wyborców, partia Razem z wynikiem 2,6 proc. i Polska 2050 Szymona Hołowni z ledwo 1 proc. poparcia. Co to oznacza? – Wszystko jest prawie jak było, oprócz pozycji partii Grzegorza Brauna. Mamy zmianę lidera, bo ostatnie wybory wygrało PiS. KO bierze to, co miała dwa lata temu. PiS straciło na rzecz Konfederacji. Mamy system naczyń połączonych między tymi ugrupowaniami – skomentował sondaż prof. Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Ekspert zauważył również, że badanie potwierdza polityczny koniec Szymona Hołowni i jego partii oraz pokazuje, że „skończył się czas Hołowni w polityce”.

Wesprzyj nas już teraz!

W porównaniu z poprzednim sondażem IBRiS dla„Rz” KO zyskała i wyszła na prowadzenie, a PiS, Konfederacja i Nowa Lewica tracą. W badaniu publikowanym 4 września partia Jarosława Kaczyńskiego miała 30,6 proc. poparcia, formacja Donalda Tuska 29,9 proc., Konfederacja 15,1 proc., a Lewica 8 proc.

Źródło: PAP

pap logo

Jak Polacy oceniają Karola Nawrockiego w roli prezydenta? Jest sondaż

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 237 015 zł cel: 500 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram