Jak wynika z raportu CBOS, większość Polaków, bo aż 57 procent, uważa, że podczas głosowania w parlamencie posłowie rządzącej koalicji powinni słuchać przede wszystkim sumienia, nawet, gdyby paraliżowało to prace rządu. Przekonanie, że pozostawanie w zgodzie z własnym sumieniem jest wartością nadrzędną, przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Pogląd ten jest szczególnie często wyrażany przez osoby najbardziej religijne, kilka razy w tygodniu uczestniczące w praktykach religijnych.
Słabsza religijność sprzyja opiniom, że ważniejsza jest jednomyślność posłów koalicji rządowej, bowiem warunkuje ona sprawność rządzenia. Jednak nawet wśród osób w ogóle nie uczestniczących w praktykach religijnych pogląd ten ma mniej zwolenników (43 proc.) niż opinia o konieczności bycia w zgodzie z własnymi przekonaniami (49 proc.).
Wesprzyj nas już teraz!
W elektoratach partyjnych jedynie wśród zdeklarowanych wyborców głównej partii rządzącej przeważa przekonanie, że sprawność rządzenia jest ważniejsza niż głosowanie zgodnie z własnym sumieniem.
Sondaż CBOS odpowiada też na pytanie w jakich sytuacjach, zdaniem Polaków, posłowie powinni być związani instrukcją klubu, a w jakich zaś przy podejmowaniu decyzji powinni kierować się własnym osądem. Najmniej wątpliwości budzi głosowanie w kwestiach światopoglądowych. W opinii dwóch trzecich respondentów w takich sprawach jak: warunki dopuszczalności aborcji (68 proc.) czy legalizacja związków partnerskich (67 proc.) posłowie nie powinni być związani instrukcją władz klubowych i partyjnych.
Inaczej jest w kwestiach dotyczących polityki społeczno-ekonomicznej i zagranicznej, a także zapewnienia rządzącemu gabinetowi poparcia większości parlamentarnej.
Kwestia obowiązywania dyscypliny w głosowaniach dzieli elektoraty partyjne. Potrzebę zapewnienia jednomyślności dostrzegają przede wszystkim zwolennicy PO, a także na ogół sympatycy SLD. Wyborcy pozostałych ugrupowań skłonni są popierać przestrzeganie dyscypliny klubowej przede wszystkim w głosowaniach dotyczących przyjęcia ustawy budżetowej i ratyfikacji umowy międzynarodowej.
Zwolennicy wszystkich ugrupowań są przeciwni obowiązywaniu dyscypliny w głosowaniu nad kwestiami światopoglądowymi.
Źródło: KAI
pam