Opowieść o przygodach indiańskiego wodza i jego europejskiego przyjaciela zniknie z oferty niemieckiego wydawnictwa. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, książki o „Winnetou” mogą ranić uczucia czytelników, prezentują bowiem wyidealizowany obraz rzeczywistości i nie przedstawiają „ucisku” rdzennych mieszkańców Ameryki.
Firma Ravensburger Verlag, zajmująca się wydawaniem książek dla dzieci i młodzieży, wycofa ze sprzedaży pozycję zatytułowaną „Młody Wódź Winnetou”. Przedsiębiorstwo nie zamierza również kontynuować dystrybucji części dodatkowych produktów, jak np. układanki, czy wyklejanki z wodzem Apaczów.
Powodem decyzji była, rzecz jasna, poprawność polityczna i obawa, że skierowane do młodzieży książki mogłyby „zranić uczucia części czytelników”, prezentując mało realistyczny obraz sytuacji rdzennych mieszkańców Ameryki.
Wesprzyj nas już teraz!
Krytykę pozycji wysuwali również migranci o rdzennym amerykańskim pochodzeniu w Niemczech, jako przedstawiającą Indian w sposób stereotypowy.
„W świetle rzeczywistości historycznej, ucisku rdzennych mieszkańców, powstawał uromantyczniony obraz z wieloma stereotypami”, ubolewał zarząd przedsiębiorstwa. „Od dawna reprezentujemy w naszej firmie i naszymi produktami wartości, w które wierzymy, w tym wspólnotę i edukację, obejmujące uczciwość i otwartość na inne kultury”, czytamy dalej w oświadczeniu władz firmy.
Wykluczeniu „Młodego Wodza Winnetou” z oferty dziwił się Andreas Brenne, ekspert w zakresie twórczości Karla Maya, niemieckiego pisarza, który serią powieści o losach Indianina podbił serca czytelników. Jak tłumaczył, usunięty tytuł „nie budzi zastrzeżeń”, a w książce czytelnicy napotkają na wyraźne wskazanie, że przedstawia ona fikcyjną opowieść i nie ma na celu opisu realiów historycznych.
Źródło: rp.pl
FA