22 maja 2012

Spadek ratingów włoskich banków

(fot.v_hujer/sxc.hu)

Amerykańska agencja ratingowa Moody’s obniżyła niedawno ratingi 26 włoskich banków. Uzasadnieniem niższych notowań, nadanych instytucjom finansowym, jest pogorszenie koniunktury sektora finansowego.


Długoterminowa ocena wiarygodności kredytowej banków została obniżona o jeden poziom w przypadku 10 instytucji, w tym dwóch największych: UniCredit i Intesa Sanpaolo (do poziomu A3), które kontrolują jedną trzecią aktywów włoskich banków. Nota trzeciego banku kraju – Banca Monte dei Paschi di Siena (BMDP) – została obniżona o dwa stopnie (do Baa3), a czwartego – Banco Popolare – o jeden (również Baa3). Osiem innych banków ma oceny obniżone o dwa stopnie, sześć – o trzy, a rating dwóch banków spadł o cztery stopnie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co więcej, wszystkie wzięte pod lupę przez Moody’s banki otrzymały, w ramach oceny ratingowej, negatywną perspektywę. Oznacza to, że rozważane jest dalsze obniżenie ratingów, jeśli problemy finansowe banków będą się pogłębiać, także w razie obniżenia noty Włoch (obecnie A2).

 

W komunikacie dotyczącym zmodyfikowanych ratingów agencja stwierdziła, że wśród rozwiniętych państw europejskich, włoskie banki mają jedne z najniższych ocen, co jest odzwierciedleniem ich niestabilności w niepewnej sytuacji ekonomicznej we Włoszech i całej Europie.

 

Niestety, bardzo prawdopodobne, że negatywna perspektywa nadana włoskim bankom zostanie zrealizowana, czyli ich ratingi ulegną dalszym spadkom. Kilka dni temu pojawiły się pogłoski, że rząd grecki zlecił druk nowej drachmy, w przygotowaniu na opuszczenie strefy euro. Co więcej, grecki minister ochrony cywilnej stwierdził ostatnio, że opuszczenie strefy euro zakończy się wojną domową w Grecji.

 

Niezależnie od tego, czy są to tylko plotki, koszt oraz napięcia polityczno-społeczne związane z coraz bardziej realnym opuszczeniem przez Grecję eurostrefy i powrotem do drachmy będą olbrzymie. Grecję czeka zapewne poważne tąpnięcie, co odbije się negatywnie na i tak już słabym zaufaniu do euro i klienci banków w całej Europie będą wycofywać coraz więcej depozytów. Uderzy to rykoszetem we włoskie instytucje finansowe, które, obok hiszpańskich czy portugalskich, są najbliżej finansowej przepaści.

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.wpolityce.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram