Watykanista Andrea Tornielli twierdzi, że ośmiu kardynałów, wybranych 13 kwietnia br. przez papieża Franciszka na doradców, będzie reformować nie tylko Kurię. Hierarchowie właśnie przygotowują się do pierwszego spotkania z Ojcem św., które ma się odbyć w październiku. Przedstawią plan naprawczy dotykający wielu problemów w życiu Kościoła.
Tuż po wyborze członków komisji watykański Sekretariat Stanu ogłosił, że grupa ta będzie doradzała Papieżowi w rządzeniu Kościołem powszechnym i pracować nad zmianą konstytucji apostolskiej „Bonus Pastor”, regulującej działalność kurii rzymskiej. Tornielli zauważa, że doradztwo w zakresie rządzenia Kościołem Powszechnym jest tak samo ważne, jak planowane reformy kurialne.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał Andrés Rodríguez Maradiaga jest odpowiedzialny za koordynację pracy ośmiu duchownych: Giuseppe Bertello, Francisco Javiera Errázuriz Ossa, Oswalda Graciasa, Reinharda Marxa, Laurenta Monsengwo Pasiny’a, Sean Patrick O’Malley’a oraz George’a Pella. Sekretarzem Rady jest bp Marcello Semeraro. W przyszłości do grupy dołączyć może również przedstawiciel Kościołów Wschodnich. Kardynałowie będą nie tylko blisko współpracować z Papieżem, dalej będą pełnić swoje dotychczasowe zadania. W tym w poszczególnych krajowych episkopatach. Jak sami podkreślają, konieczne jest poprawienie relacji między Kościołem w Rzymie i Kościołami lokalnymi. Komisja ma opracować też dokument określający jej status.
Już teraz hierarchowie przedstawili Ojcu św. szereg wstępnych propozycji dot. ewentualnych reform. Mówi się więc o połączeniu niektórych urzędów, lepszej koordynacji między dykasteriami i poprawie komunikacji między nimi a Papieżem. Choć reforma struktur ekonomicznych Stolicy Apostolskiej nie należy do priorytetów Rady, to jednak według koordynatora kard. Maradiaga także i w tym zakresie nastąpią zmiany. W czasie wakacyjnych miesięcy duchowni zapoznają się z dotychczas zebranymi informacjami i analizami dot. stanu Kurii i wyzwań dla Kościoła powszechnego. Mają także zająć się – według zaleceń Ojca św. – problemami rodzin, zwłaszcza kwestią tzw. tymczasowych związków i odstąpienia od sakramentu małżeństwa.
Papież zachęcił hierarchów do refleksji nad nową ewangelizacją proponowaną przez papieża Pawła VI w „Evangelii nuntiandi”.Prosił, by ze względu na zmieniające się warunki życia na świecie, opracować nowe metody docierania do ludzi z przesłaniem Ewangelii. Kardynałowie mają także szczególną uwagę zwrócić na kwestie ekumenizmu.
Źródło: VaticanInsider, AS.