Kościół musi zyskać amazońską twarz – przekonuje jeden ze specjalnych gościu Synodu Amazońskiego, niemiecki werbista Michael Heinz, przewodniczący wpływowej organizacji charytatywnej. Jak mówi, to twarz dialogu z kosmologią i wierzeniami pogan.
O. Michael Heinz SVD to jeden ze specjalnych gości Synodu Amazońskiego. Jest przewodniczącym organizacji „Adveniat”, która podlega Konferencji Episkopatu Niemiec. „Adveniat” działa w Ameryce Łacińskiej, gdzie każdego roku finansuje różnego rodzaju dzieła za kwotę ponad 50 mln euro. W niedzielę na łamach Katholisch.de, o. Heinz pisał o rzekomej konieczności nadania Kościołowi katolickiemu „amazońskiego oblicza”.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowny uczestniczył w Mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Rzymie, która otwierała Synod Amazoński. „Serce zaczęło mi bić szybciej, gdy podczas ofiarowania darów dla wszystkich widoczna stała się amazońska twarz naszego Kościoła” – napisał werbista. Tak silnie poruszyła go obecność przedstawicieli amazońskich plemion indiańskich w rzymskim świątyni.
Kapłan wskazuje, że w Amazonii ofiarowanie darów jest wypełnione tańcem i śpiewem; w Rzymie zawarto tymczasem „kompromis między kulturami”. „I bardzo dobrze. Synod Amazoński (…) chce dialogu kultur. Pokaże, że Kościół powszechny jest u siebie w domu w wielu kulturach” – stwierdza.
Według o. Heinzego papież Franciszek powierzając Indianom ofiarowywanie darów chciał pokazać, że na Synodzie Amazońskim to oni mają mówić. „Cały Kościół powszechny ich słucha, daje się im obdarować, przyjmuje od nich ogień miłości” – pisze ksiądz.
„Jestem pewien, że [na Synodzie – red.] doświadczymy samoświadomego Kościoła o amazońskim obliczu i słuchającego oraz uczącego się Kościoła o twarzy europejskiej. Bo Kościół o obliczu amazońskim to Kościół dialogu międzyreligijnego z rdzennymi wizjami kosmosu i religiami” – przekonuje.
W jego ocenie dzisiaj cały Kościół musi „dyskutować, czy potrzebuje innych modeli podejścia do kapłaństwa, tak, by także w Amazonii ludzie zbierali się wokół Stołu Pańskiego i w celebrowali Eucharystię w swojej kulturze”.
„Nasze zadanie jest jasne, [sprawić – red.], by na Synodzie Kościół z amazońskim obliczem zyskał rangę w Kościele powszechnym” – kończy.
Źródło: Katholisch.de
Pach