3 marca 2022

Specustawa rządowa przyzna szeroki zakres wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

(Fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Rząd ogłosił założenia specustawy dotyczącej legalizacji pobytu w Polsce obcokrajowców zmuszonych do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i przybyłych do naszego kraju zgodnie z przepisami. Projekt dotyczy też szerokiego zakresu pomocy materialnej dla uchodźców z Ukrainy.

 

Projekt „(…) nie dotyczy tylko Ukraińców, ale wszystkich, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską od 24 lutego” – zwraca uwagę portal prawo.pl. Ustawa po uchwaleniu określi też zasady pomocy udzielanej przybywającym, szczególne warunki zatrudniania ich, sposób utworzenia rezerwy celowej na finansowanie wydatków służących wsparciu uchodźców. Sformułuje też zasady prolongowania legalnego pobytu w Polsce. Ukraińskie dzieci uzyskają przywileje dotyczące kształcenia i opieki.   

Wesprzyj nas już teraz!

„Projekt przewiduje, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczą polską granicę chroniąc się przed wojną, będą mogli pozostać tu legalnie przez 18 miesięcy. Data początkowa dla ułatwień w legalizacji pobytu to 24 lutego, a czas na złożenie odpowiedniego wniosku –  do 90 dni. Nie będzie to dotyczyć m.in. osób posiadających zezwolenia na pobyt stały, rezydenta, pobyt czasowy, status uchodźcy czy ochronę uzupełniającą” – informuje prawo.pl.

Rada Ministrów dopiero zdecyduje o dacie gdy uproszczone procedury określone ustawą stracą ważność. Ma to zależeć między innymi od liczby obcokrajowców przekraczających granicę z Ukrainą, sytuacji ludności cywilnej u napadniętego sąsiada czy też perspektyw na zakończenie wojny. Pod uwagę ma być brana kwestia bezpieczeństwa Polski oraz porządku publicznego wewnątrz kraju.

Według projektu, „w przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rejestruje organ gminy. Taka rejestracja pobytu następuje na wniosek Ukraińca, złożony nie później niż 90 dni od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

W obszarze pomocy medycznej przybyli do Polski uzyskają prawo do darmowej opieki doraźnej w POZ i na SOR, w szpitalach, a także w zakresie ratownictwa medycznego, porad nocnych i świątecznych.

–  Ma obowiązywać zasada generalna: niezależnie od tego, czy jest to kobieta w ciąży, pacjent ze złamaną nogą, czy jakikolwiek inny, to jest on uprawniony do takich samych świadczeń jak ubezpieczony Polak i lekarze powinni się kierować jedynie adekwatnością postępowania medycznego, żadnymi innymi przesłankami czy priorytetami – oznajmił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Specustawa zakłada swobodny dostęp do polskiego rynku zatrudnienia przebywającym tu legalnie Ukraińcom. Pracodawca będzie miał obowiązek w ciągu 7 dni od podjęcia obowiązków przez obcokrajowca poinformować o tym urząd pracy poprzez serwis praca.gov.pl.

„W projekcie ustawy proponuje się, aby uciekający przed wojną byli uprawnieni do wsparcia z zakresu: świadczeń rodzinnych, (…), świadczenia wychowawczego, świadczenia Dobry Start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna –  analogicznie jak ma to miejsce obecnie w przypadku cudzoziemców.

Nadto osobom takim mogą być przyznane świadczenia pieniężne i niepieniężne zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Mają otrzymać też jednorazowe świadczenie pieniężne wysokości 500 zł dla osoby samotnie gospodarującej lub 300 zł na osobę w rodzinie, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Świadczenie to będą wypłacać gminy, które otrzymają na to dotację celową” –  czytamy w serwisie.

Z kolei rezerwa rządowej subwencji oświatowej posłuży sfinansowaniu kosztów dowożenia uczniów z Ukrainy oraz wychowania przedszkolnego uchodźców.

 

Źródło: prawo.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram