Resort spraw wewnętrznych wydał specjalny poradnik, który zawiera wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób śpiewać polski hymn. Autorami poradnika są dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysław Rey i Małgorzata Gańska – kustosz tego Muzeum.
Poradnik zwraca uwagę na przykład na błędy, jakie najczęściej są popełniane podczas śpiewania hymnu. Jednym z takich błędów jest śpiewanie „póki” zamiast „kiedy my żyjemy”. Błąd ten, jak piszą twórcy poradnika, wkradł się już w XIX wieku.
Wesprzyj nas już teraz!
Innym błędem hymnu jest nazwisko jednego z polskich bohaterów, na którego powołuje się w tekście autor. Józef Wybicki zapisał nazwisko „Czarnecki” tymczasem chodzi o hetmana Stefana Czarnieckiego.
Kolejnym częstym błędem, odnoszącym się zresztą do Czarnieckiego, jest fragment hymnu śpiewany często „(…) dla ojczyzny ratowania rzucił się/wrócił się przez morze”. Autorzy poradnika przypominają, że właściwa treść hymny to „wrócim się przez morze”.
Poradnik MSW dotyczący historii hymnu oraz tego, w jaki sposób go śpiewać, można pobrać na stronach ministerstwa. To już druga taka publikacja resortu spraw wewnętrznych. Wcześniejsza, odnosząca się do polskiej flagi cieszy się wielką popularnością.
Źródło: Polskie Radio/Wprost
ged