1 października 2012

Społeczeństwa starzeją się

(fot. Capture Queen / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W Japonii już ponad 1/3 społeczeństwa to osoby powyżej 60 roku życia. W 2050 roku podobna sytuacja będzie panowała w ponad 60 krajach, od Chin przez Kanadę po Albanię. Starzenie się społeczeństw zaczyna być problemem globalnym. „Osoby starsze powinny mieć warunki do godnego starzenia się” – apelują autorzy raportu opublikowanego przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

 

Jak wynika z raportu, rosnący odsetek osób starszych w strukturze ludności staje się problemem na skalę globalną. Autorzy raportu wykazują, że obecnie jedna na dziewięć osób, czyli ok. 810 mln ludzi, ma co najmniej 60 lat. W 2050 roku będzie to już jedna osoba na pięć, a więc ponad 2 mld osób!

Wesprzyj nas już teraz!

 

Starzenie się społeczeństwa przestaje być problemem wyłącznie krajów bogatych. Obecnie w krajach rozwijających się mieszka ok. 65 proc. wszystkich osób w wieku 60 lat i starszych, ale już w 2050 roku będzie to 80 proc!

 

„Należy aktywniej działać, by ukazywać, badać i zwalczać przypadki dyskryminacji, nadużyć i przemocy wobec osób starszych, a zwłaszcza wobec kobiet, które są bardziej narażone” – wskazuje dyrektor wykonawczy UNFPA Babatunde Osotimehin.

 

W związku z opublikowanymi danymi, UNFPA zaapelował do rządów państw, by utworzyły sieć zabezpieczeń społecznych dla seniorów, które zapewnią im stabilne zarobki i dostęp do najważniejszych świadczeń zdrowotnych i socjalnych. Dane Międzynarodowej Organizacji Pracy wykazują, że pełny pakiet ubezpieczenia społecznego ma tylko jedna piąta zatrudnionych na całym świecie.

 

Raport wykazał także, że wraz z coraz większą liczbą osób starszych wzrastać będzie również liczba osób cierpiących na demencję starczą. W 2010 roku takich osób na całym świecie było ok. 35,5 mln, a co roku przybywa kolejnych 7,7 mln.

 

W dokumencie piętnowane są też stereotypy w mediach, które przedstawiają proces starzenia się jako schyłkowy okres, gdy należy zmniejszyć oczekiwania wobec życia. „Tymczasem ludzie starsi niejednokrotnie wiodą bardzo produktywne i przyjemne życie pod warunkiem, że cieszą się dobrym zdrowiem i dysponują rozsądnym budżetem” – czytamy w dokumencie.

 

Źródło: stefczyk.info

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram