Najpóźniej w 2050 roku PKN Orlen chce osiągnąć tzw. neutralność emisyjną, to znaczy „równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla”. Informacje w tej sprawie przekazała w czwartek członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej Spółki Skarbu Państwa Patrycja Klarecka.
Klarecka brała udział w IV Forum „Wizja Rozwoju”. Przypomniała ona, że „PKN Orlen jako pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej ogłosiła swoją strategię w zakresie dekarbonizacji”.
Neutralność emisyjna, którą chce osiągnąć polski gigant podzielono na kilka etapów. Do roku 2030 Orlen chce m.in. obniżyć emisyjność swoich aktywów petrochemicznych i rafineryjnych o 20 procent i zamierza wydać na ten cel 25 mld, czyli ponad 100 mld złotych.
Wesprzyj nas już teraz!
– To jest już 60 konkretnych inicjatyw, w tym dotyczących odnawialnych źródeł energii – powiedziała Klarecka.
W podobnym tonie wypowiedział się prezes zarządu Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek. – Polska gospodarka, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej, jest w ponad 70 proc. oparta na węglu kamiennym i brunatnym. Przed nami potężny wysiłek, żeby w perspektywie kilkunastu lat przejść z węgla na paliwo takie, jak gaz. Ale oczywiście gaz, zgodnie z polityką Unii Europejskiej, również nie jest paliwem docelowym, stąd też dziś bardzo duże wysiłki zmierzające w stronę rozpoczęcia różnego rodzaju programów strategii wodorowych – stwierdził.
Źródło: GazetaPrawna.pl
TK