31 lipca 2024

Sportowcy i dziennikarze chcą powrotu Przemysława Babiarza

(Fot. Jan Bogacz TVP, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

„Od lat 90. ubarwia słowem największe sukcesy naszych sportowców. Robi to tak, że komentowane przez niego transmisje – nawet odtwarzane po latach – cały czas wywołują ciarki i wzruszenie. To dzięki jego pracy widzowie śledzący dyscypliny przez niego obsługiwane wybierają kanały Telewizji Polskiej, a nie konkurencyjne” – napisało o Przemysławie Babiarzu w otwartym liście skierowanym do szefa TVP trzystuosobowe grono wybitnych sportowców i dziennikarzy sportowych, głównie pracowników publicznego kanału TVP Sport.

 

„Dlatego prosimy – My, koledzy z pracy, ale także My widzowie, kibice i sportowcy, aby Przemysław Babiarz mógł relacjonować igrzyska olimpijskie w Paryżu. Przemysław Babiarz pracuje przede wszystkim dla kibiców. To oni czekają na sportowe święto, na polski sukces, na łzy radości i piękne historie. Czekają na komentarz Przemysława Babiarza” – czytamy w apelu.

Wesprzyj nas już teraz!

„To czas jedności poprzez sport, który jest piękny, bo łączy, a nie dzieli. Poglądy ma każdy. Przemysław Babiarz swoje też ma. Nie z każdym trzeba się zgadzać. Jednak pogląd dobrze mieć. Dobrze mieć też szacunek do tego, że ktoś myśli inaczej. To było zresztą główne motto ceremonii otwarcia igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu: Zjednoczmy się ponad podziałami, uszanujmy, że jesteśmy różni. Prosimy o powrót do pracy Przemysława Babiarza” – podkreślili sygnatariusze.

„Prośba” adresowana jest do Tomasza Syguta, dyrektora Telewizji Polskiej S. A. w likwidacji. Tekst wraz z listą podpisanych pod apelem sportowców i dziennikarzy trafił do mediów społecznościowych. Znajdziemy tam około 300 nazwisk. Między innymi należące do wybitnych – byłych oraz obecnych reprezentantów Polski, w tym ex- zawodniczki i zawodników współpracujących obecnie ze stacją publiczną w charakterze ekspertów: Anita Włodarczyk, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Monika Pyrek, Joanna Jóźwik, Otylia Jędrzejczak, Joanna Sakowicz-Kostecka, Tomasz Majewski, Artur Partyka, Sebastian Chmara, Paweł Czapiewski, Marcin Urbaś, Marcin Żewłakow, Konrad Bukowiecki, Marcin Lewandowski.

Kibice rozpoznają również wiele, bardziej bądź mniej znanych personaliów komentatorów i reporterów, którzy na co dzień obsługują wydarzenia sportowe: Jacek Laskowski, Jacek Kurowski, Paulina Chylewska, Sylwia Dekert, Piotr Sobczyński, Maciej Iwański, Maja Strzelczyk, Marcin Feddek i szereg innych, głównie pracowników TVP Sport.

Poparcie dla Przemysława Babiarza okazali w mediach społecznościowych także sportowcy spoza listy (Marcin Możdżonek, Rafał Gikiewicz czy Marek Plawgo), oraz koledzy i koleżanki z dziennikarskiej branży, ale nie zajmujący się zawodowo sportem, np. Bogdan Rymanowski.

Marek Szkolnikowski, były dyrektor TVP Sport i jej twórca w obecnym kształcie, zareagował na list na Twitterze: „Jestem z Was po prostu dumny Drużyno @sport_tvppl  ❤️”. W innym wpisie podkreślił: „Największym sukcesem TVP Sport było to, że nie dawaliśmy się wplątać w plemienne polityczne wojenki tylko rzetelnie wykonywaliśmy swoją pracę. W redakcji pracowali ludzie o tak odmiennych poglądach, że bardziej ekumenicznie się nie da i właśnie na tym polega siła i piękno sportu”.

„TVP to coraz bardziej  telewizja dla nikogo. Usuwając z wizji Przemysława Babiarza prezes Sygut najmocniej ukarze własną stację. Babiarz ze swoją popularnością da sobie radę” – zauważył publicysta polityczny Piotr Semka.

Natomiast twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski niemiłosiernie wyszydził postawę szefa TVP Sport Jakuba Kwiatkowskiego, który w opozycji do niemal całej swojej redakcji firmuje własnym nazwiskiem polityczne odsunięcie czołowego komentatora.

Kwiatkowski w jednym ze swych kilku oświadczeń stwierdził, że „przyszedł do TVP Sport z myślą o jej odpolitycznieniu i na tym się skupiał”.

– TVP Sport było odpolitycznione zanim przyszedłeś, nie miałeś tu żadnej misji do wykonania. Natomiast – jak to ci powiedzieć – właśnie tę stację upolityczniłeś. Bo żeby „zrobić dobrze” przełożonym, zawiesiłeś gościa, który jest legendą dziennikarstwa i legendą tej stacji; i zawiesiłeś go dlatego, że coś palnął o komunizmie. No trudno bardziej upolitycznić stację sportową niż przez twoje własne działania – w swoim stylu ripostował Stanowski.

Przypomnijmy: podczas relacjonowania ceremonii otwarcia olimpiady w Paryżu Przemysław Babiarz skomentował prezentowany wówczas utwór Johna Lennona Imagine. Powiedział wówczas: – Świat bez nieba, narodów i religii. To jest wizja pokoju, który ma wszystkich ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety.

Za te słowa został zawieszony i odsunięty od komentowania igrzysk przez obecnego szefa TVP Sport.

 

Źródła: Twitter (X), Press.pl, Eurosport.pl, Kanał Zero, PCh24.pl

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram