30 sierpnia 2024

Spotkanie europejskich biskupów w Austrii. Cel: Promowanie „różnorodności”

(Oprac. PCh24.pl/GS)

Biskupi i świeccy z całej Europy zebrali się w austriackim Linzu na obradach synodalnych. Ich celem jest rozwijanie europejskiej „różnorodności”, a całą konferencję zamknie wykład znanego z rewolucyjnych poglądów czeskiego księdza, Tomasza Halika.

Przedstawiciele europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie spotkali się 29 sierpnia na dyskusji teologicznej w austriackim Linzu. Podstawą trzydniowych warsztatów jest dokument roboczy (Instrumentum laboris) przygotowany przez watykański Sekretariat Synodu Biskupów.

Przez trzy dni seminarium w Linzu jest miejscem spotkań i ważnym etapem ogólnoświatowego procesu synodalnego: w obradach uczestnicy 43 przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na Synodzie. Podstawą trzydniowych warsztatów jest dokument roboczy (Instrumentum laboris) Synodu Biskupów. Wśród uczestników są przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE), abp Gintaras Grušas (Wilno) i jego zastępca Ladislav Német z Belgradu. Przybyli także przewodniczący konferencji episkopatu Włoch, Austrii i Szwajcarii, kard. Matteo Zuppi (Bolonia), arcybiskupi: Franz Lackner (Salzburg) i Felix Gmür (Bazylea).

Wesprzyj nas już teraz!

Obrady w gmachu seminarium duchownego w Linzu potrwają do 31 sierpnia. Watykański sekretariat Synodu Biskupów reprezentuje jego sekretarz, ks. prałat Riccardo Batocchio, który na początku spotkania przedstawił dokument roboczy Synodu Biskupów. Do Linzu przyjechało też ośmiu spośród dziesięciu europejskich uczestników Synodu Biskupów, którzy mają pełne prawo głosu, choć sami nie są biskupami; jedną z nich jest Szwajcarka, Helena Jeppesen-Spuhler.

Uczestników powitała teolog pastoralna z Linzu, prof. Klara Csiszar, która odegrała kluczową rolę w przygotowaniu warsztatów. Jako dziekan Katolickiego Prywatnego Uniwersytetu w Linzu jest ona jednym z gospodarzy obecnych warsztatów. Oprócz prof. Csiszar i abp. Németa w grupie przygotowawczej byli także eksperci synodu: prof. Christoph Theobald z Paryża i prof. Myriam Wijlens z Erfurtu.

Po słowach pozdrowienia ze strony przewodniczącego CCEE, abp. Grušasa i przewodniczącego episkopatu Austrii, abp. Lacknera, wykład będący „duchowym impulsem” spotkania wygłosił znany czeski teolog i socjolog ks. Tomáš Halík z Pragi.

„Podczas spotkania w Linzu wiele pracy odbywa się w małych grupach. Przywiązujemy dużą wagę do tego, jak różnorodność może być postrzegana w Europie, jak może stać się widoczna” – wyjaśniła w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress prof. Csiszar, która bierze udział w Synodzie jako ekspert teologiczny. „Jakie przesłanie niesie ta różnorodność dla Kościoła w Europie, co oznacza dla naszych Kościołów lokalnych, jaki głos odgrywa Kościół w Europie w symfonii Kościoła powszechnego? – To są ważne aspekty spotkania w Linzu”, powiedziała prof. Csiszar.

W centrum trzydniowych obrad są trzy główne części dokumentu roboczego Zgromadzenia Synodalnego („Relacje”, „Drogi”, „Miejsca”). Zasadą przewodnią jest tu metoda „rozmowy w duchu” – zwana także „kręgiem słuchania” – praktykowana już na ostatnim posiedzeniu synodalnym przy okrągłych stołach w sali synodalnej Watykanu. Językami roboczymi na spotkaniu są niemiecki, angielski, francuski i włoski – w grupach, z których każda liczy sześć osób. „Zwracaliśmy uwagę na to, aby w grupach byli biskupi i świeccy, mężczyźni i kobiety, a także uczestnicy z Europy Wschodniej i Zachodniej” – wyjaśniła prof. Csiszar. W przypadku wspólnych punktów programu na sesji plenarnej tłumaczenie odbywa się symultanicznie na cztery języki robocze.

Liturgiczny punkt główny spotkania stanowiła liturgia w języku angielskim w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Linzu, której przewodniczył abp Grušas. Następnie uczestników warsztatów przyjął biskup Linzu Manfred Scheuer. Trzydniowe wydarzenie zakończy się 31 sierpnia w południe kolejnym wykładem ks. prof. Halíka.

Prof. Csiszar przypomniała, że podobne spotkania odbyły się już na innych kontynentach. „Już zauważamy owoce synodalności: pojawia się wiele twórczych pomysłów, stopniowo uczy się nowej kultury synodalności, która budzi coraz większe zaufanie”. Ponieważ uczestnicy synodu utrzymują ze sobą kontakt, szybko pojawiła się chęć zorganizowania spotkania europejskiego. W tym kontekście inicjatywę przejęło troje europejskich ekspertów teologicznych obecnych na synodzie: prof. Myriam Wijlens, profesorka prawa kanonicznego z Erfurtu, ks. prof. Christoph Theobald z Centre Sèvre w Paryżu i prof. Csiszar i to oni wraz z wiceprzewodniczącym CCEE, abp. Nemetem, zorganizowali spotkanie w Linzu. .

Do udziału w warsztatach w Linzu zaproszono około 120 osób z całej Europy. Oprócz uczestników Synodu Biskupów z prawem głosu, są też eksperci teologiczni i moderatorzy, którzy byli obecni na Synodzie Biskupów w październiku ubiegłego roku, a także wezmą udział w nadchodzącym zgromadzeniu w Watykanie, które odbędzie się w dniach 2-27 października br. w Rzymie.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram