Rozumieniu kultury oraz źródłom jej kryzysu poświęcony został wykład prof. Piotra Stanisława Mazura wygłoszony 5 grudnia w sali Civitas Christiana w Skarżysku Kamiennej. Prelegent podkreślił, że szeroko rozumiana kultura winna być ukierunkowana na doskonalenie człowieka poprzez umożliwienie mu poznania prawdy, realizację dobra, spełnienie się w wytwarzaniu piękna i kontakcie z nim aż po wspieranie go w dążeniu do osiągnięcia świętości.
Dominujący w kulturze model człowieka spycha go w stronę konsumpcjonizmu, bezrozumnego przetwarzania materii i dewastowania całego dorobku kulturowego cywilizacji Zachodu ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa. Zdaniem prelegenta można wskazać na trzy zasadnicze źródła kryzysu kultury, jakimi są utrata właściwej relacji do rzeczywistości, utrata rozumienia kondycji ludzkiej i utrata transcendentnego, wykraczającego poza porządek doczesności, celu istnienia. Przejawami tego kryzysu są takie zjawiska jak nieliczenie się z prawdą o rzeczywistości, a zwłaszcza o samym człowieku, odrzucenie lub wybiórcze traktowanie norm moralnych, fałszywie rozumiana wolność, obrazoburcza sztuka czy ekspansja sekt. Paradoksalnie kultura tak uformowana jest nietolerancyjna i destrukcyjna dla człowieka.
Wesprzyj nas już teraz!
– Kultura forsująca życie bez odpowiedzialności i bez celu prowadzi człowieka do infantylnego przeżywania swojego człowieczeństwa. Jest niedojrzała i zachęca do niedojrzałości. Istnieje poważne zagrożenie, że żyjący w niej człowiek nie tylko nie osiągnie celu swojego życia, ale też, że w ciągu jego trwania, nie zda sobie sprawy z tego, czego chce i kim naprawdę jest – konkludował prof. Mazur.
Spotkanie zakończyło się dyskusją, podczas której uczestnicy wskazywali m.in. na różnorodność przejawów kryzysu kultury i płynących z tego zagrożeń.