28 października 2022

Spotkanie międzyreligijne w Bahrajnie z udziałem Franciszka i kard. Schönborna

(Fot. Happymind/Pixabay)

Globalne współistnienie, rola zwierzchników religijnych w rozwiązywaniu bieżących wyzwań oraz globalny dialog międzyreligijny na rzecz pokoju na świecie – to tematy zorganizowanego przez muzułmanów „Forum Dialogu”, które odbędzie się w Bahrajnie pomiędzy 2 a 6 listopada, z udziałem m.in. papieża Franciszka oraz kardynała Christopha Schönborna.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

4 listopada w katedrze pw. Matki Bożej Arabskiej w Awali odbędzie się „ekumeniczna modlitwa o pokój z udziałem papieża Franciszka. Następnego dnia odprawi on Mszę świętą na stadionie narodowym w Bahrajnie. Z kolei 3 listopada rozpocznie się dwudniowe „Bahrajńskie Forum Dialogu” na temat „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”, zorganizowane przez Najwyższą Radę ds. Islamu we współpracy z Muzułmańską Radą Starszych.

Na spotkaniu tym poruszone zostaną takie tematy jak globalne współistnienie, rola zwierzchników religijnych w rozwiązywaniu bieżących wyzwań oraz globalny dialog międzyreligijny na rzecz pokoju na świecie. Franciszek weźmie udział w zamknięciu Forum na placu Al-Fida’ w kompleksie pałacu królewskiego Sachir i wygłosi tam przemówienie.

W rozmowie z agencją Kathpress kard. Schönborn podkreślił dwa wymiary papieskiej wizyty: z jednej strony jest to umocnienie w wierze miejscowych katolików i chrześcijan, z drugiej zaś – spotkanie z przedstawicielami życia politycznego i religijnego we wspólnej sprawie pokoju, ochrony stworzenia i godności człowieka. Purpurat zwrócił uwagę na pilną potrzebę dialogu międzyreligijnego i wymienił „trzy podstawowe cechy wspólne” wszystkich religii: wspólne pochodzenie – „jesteśmy jedną rodziną ludzką”, odniesienie do transcendencji oraz wspólna odpowiedzialność za sprawiedliwość i pokój.

Wszyscy ludzie są jedną wielką rodziną. Różne kultury czy języki są tylko różnicami w obrębie tej jednej wielkiej rodziny – powiedział arcybiskup Wiednia. Przypomniał, że podkreślił to również Franciszek w swej encyklice Fratelli tutti, a elementy tego można znaleźć również w encyklice Piusa XI Mit brennender Sorge („Z palącą troską”) z 1937 roku, w której papież ostro sprzeciwiał się wszelkim formom rasizmu.

Po drugie, wspólną cechą wszystkich religii jest odniesienie do transcendencji (nadprzyrodzoności). Jest to szeroka podstawa, na której możliwy jest także dialog – powiedział metropolita wiedeński. Jako trzeci element wymienił wspólną odpowiedzialność za sprawiedliwość i miłosierdzie oraz pokój w świecie.

Wspólna dla wszystkich religii jest idea ostatecznej sprawiedliwości, że wszyscy musimy kiedyś odpowiedzieć za swoje czyny – wyjaśnił, dodając, że dochodzi do tego miłosierdzie, które przenika wszystkie religie, które wszystkie są rozpięte między tymi dwoma filarami. – Oczywiście istnieją też duże różnice w treści. Ale o tym też trzeba rozmawiać – stwierdził kard. Schönborn.

W zbliżającym się spotkaniu międzyreligijnym w Bahrajnie weźmie udział około 200 zwierzchników religijnych, naukowców i innych osobistości.

Doradca kardynała do spraw bliskowschodnich Manuel Baghdi w rozmowie z Kathpress przypomniał spotkanie Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmada al-Tayyeba w Abu Zabi w 2019 roku i podpisany przez nich dokument o braterstwie wszystkich ludzi. Zwrócił uwagę, że to spotkanie i dokument stanowią istotną podstawę do dalszego dialogu międzyreligijnego. Podkreślił też, że w programie wizyty apostolskiej papieża w Bahrajnie jest prywatne spotkanie z wielkim imamem Al-Azharu w pałacu królewskim as-Sachir.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram