8 lutego 2017

Kolejne fakty związane z zamieszaniem wokół Zakonu Maltańskiego wychodzą na światło dzienne. Włoski historyk Roberto de Mattei ujawnił treść listu Franciszka do kardynała Burke’a. Jeszcze w 2016 roku papież wzywał hierarchę do walki ze sprzecznymi z nauką Kościoła zjawiskami w zakonie. Tymczasem to on, podobnie jak i były wielki mistrz zostali odsunięci na boczny tor. Mnoży to kolejne pytania. 


W ujawnionym przez Roberto de Mattei liście do kardynała Burke’a – Patrona Zakonu Maltańskiego – papież Franciszek wzywa go do odwagi w walce o prymat spraw duchowych w Zakonie Maltańskim. Papież prosi kardynała o pomoc w stłumieniu „manifestacji światowego ducha”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ojciec Święty odnosi się także do problemu dystrybucji środków antykoncepcyjnych w ubogich krajach przez członków zakonu. Wzywa do szczególnej troski o to, by „metody i środki sprzeczne z prawem moralnym nie były wdrażane i dystrybuowane przy przedsięwzięciach charytatywnych (…)”. „Byłbym szczerze zniechęcony, jeśli pewni starsi Oficjele – jak mi powiedziałeś – wiedząc o tych praktykach, zwłaszcza dotyczących dystrybucji środków antykoncepcyjnych jakiegokolwiek rodzaju nie zainterweniowali aż do dziś, by położyć temu kres”. Wiele wskazuje na to, że jednym z tych oficjeli to wielki kanclerz Albrecht von Boeselager – usunięty i obecnie przywrócony na stanowisko Wielkiego Kanclerza Zakonu. 

 

Papież porusza także problem członkostwa niektórych Maltańczyków w grupach sprzeciwiających się wierze katolickiej. Chodzi prawdopodobnie o masonerię. Ojciec Święty podkreśla, że takie osoby muszą zostać poproszone o opuszczenie tego typu organizacji. Papież wyraża nadzieję, że problemy te da się rozwiązać w duchu prawdy i dialogu. 

 

List został zdaniem dziennikarzy wysłany po spotkaniu kardynała Burke’a z papieżem z 10 listopada. Wynika z niego wsparcie papieża dla katolickich działań kardynała Burke’a. Dlatego też zdumiewające i trudne do wyjaśnienia w świetle dotychczasowej wiedzy jest to, że zarówno Raymond Burke jak i Mathhew Festing zostali de facto ukarani za swoje dążenie do rekatolicyzacji zakonu.

 

Jak pisze dziennikarz Maike Hickson „(…) można się tylko dziwić, że końcowym rezultatem jest fakt, że osoba obiektywnie odpowiedzialna za projekty potępione przez papieża (chodzi o Boesalgera) została przywrócona na stanowisko i okazała się zwycięska, podczas gdy ludzie dążący do realizacji nakazów papieża zostali usunięci ze swoich pozycji, upokorzeni i poddani atakom medialnym”.

 

Po rozpoczętym pod koniec 2016 roku zamieszaniu w Zakonie wielki mistrz Matthew Festing usunął ze stanowiska wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera. Następnie jednak po interwencji Watykanu, wielki kanclerz wrócił na swoje stanowisko. Swoją pozycję stracił natomiast sam Festing, zastąpiony tymczasowo przez prawnika z Austrii, Ludwiga Hoffmanna von Rumersteina.  

 

Zdaniem rzecznika zakonu Eugenio Ajroldi di Robbiate, to wielki kanclerz odpowiada za dystrybucję środków antykoncepcyjnych. Sam Boeselager zdementował jednak oskarżenia. Istnieją także podejrzenia, że przywrócony na stanowisko wielki kanclerz był zamieszany w przyjęcie tajemniczej darowizny w wysokości 120 milionów franków szwajcarskich. Matthew Festing ustanowił komisję śledzą w celu wyjaśnienia tej sprawy. Jednak unieważniono wszystkie decyzje Wielkiego Mistrza i Suwerennej Rady po 6 grudnia. Tym samym nieważne stało się zarówno odwołanie  Albrechta von Boeselagera jak i powołanie komisji śledczej.

 

Z kolei większość dotychczasowych obowiązków kardynała Burke’a przejął specjalny delegat papieski, arcybiskup Giovanni Angelo Becciu. Zajmie się on między innymi religijnymi aspektami działalności Zakonu, wchodzącymi do tej pory w zakres obowiązków amerykańskiego hierarchy.   

 

Nie wiadomo czy kardynał Burke zostanie usunięty ze stanowiska Patrona Zakonu Maltańskiego. Część komentatorów uważa, że oznaczałoby to uczynienie go męczennikiem. Amerykański hierarcha to nieformalny przywódca grupy kardynałów sprzeciwiających się dopuszczeniu niektórych rozwodników w ponownych związkach do Komunii świętej. Odwołanie go ze stanowiska zostałoby uznane za wynikające z obrony dotychczasowej nauki Kościoła przez hierarchę. Zdaniem Albrechta von Boeselagera o przyszłości kardynała Raymonda Burke’a zadecydować ma papież. 

 

Amerykański hierarcha przyjął godność Patrona Zakonu Maltańskiego w listopadzie 2014 roku. Uznano to za degradację konserwatywnego hierarchy, wcześniej pełniącego funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. 

 

Źródło: onepeterfive.com / pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram