Stadion Dziesięciolecia, na miejscu którego wzniesiono Stadion Narodowy, znów budzi zainteresowanie. Tym razem sprawa trafiła do prokuratury. Okazuje się, że w świetle obowiązujących przepisów był on … zabytkiem archeologicznym, zatem jego zburzenie jest złamaniem prawa. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
O sprawie poinformował prokuraturę Marcin Rudnicki, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przepisy mówią, że zabytkiem archeologicznym jest „zabytek nieruchomy, będący powierzchniową, podziemną lub podwodną pozostałością egzystencji i działalności człowieka, złożoną z nawarstwień kulturowych i znajdujących się w nich wytworów bądź ich śladów albo zabytek ruchomy, będący tym wytworem”. W związku z tym Stadion Dziesięciolecia również kwalifikował się do tej kategorii, więc jego zburzenie było przestępstwem. Według „Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” za umyślne zburzenie zabytku archeologicznego można trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
Marcin Rudnicki tłumaczy, że podjął takie działanie po to, aby zwrócić uwagę na absurdalność obowiązujących przepisów. Według niego brak określenia cezury czasowej sprawia, że za zabytek można uznać prawie wszystko, co zostało uczynione rękami ludzkimi, także warstwę orną czy zasypiska rur ciepłowniczych, oraz każdy przedmiot bez względu na wiek.
Dr Maciej Trzciński, archeolog i prawnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, twierdzi, że w świetle prawa wszystko to powinno decyzją konserwatora trafić do muzeum archeologicznego lub innego posiadającego taki dział. Zwraca on także uwagę na to, że na prawdziwe zabytki brak pieniędzy, a obecne prawo chroni wszystko i zarazem nie chroni niczego.
Obowiązujące przepisy sprawiają problemy także policji, prokuraturze i Straży Granicznej w przypadku ścigania i zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom. Dlatego zapewne nie będzie łatwo i w sprawie Stadionu Dziesięciolecia. Tym bardziej, że odpowiedzialnymi za jego zburzenie są najważniejsi politycy w państwie.
Iwona Sztąberek
Źródłó: www.gazetaprawna.pl