Izraelski sąd skazał na dożywocie wyznawcę islamu winnego honorowego zabójstwa siostry. 24 letni Jihad Khamaysa porwał swoją siostrę razem we współpracy z bratem i kuzynem. Zabrali ją na pole, gdzie została brutalnie zaatakowana, a następnie pogrzebana żywcem. Gdy dziewczyna zaczęła krzyczeć i błagać o litość przed zakopaniem, została dwukrotnie dźgnięta nożem.
Główny sprawca, Jihad Khamaysa, został skazany na dożywocie, a dwóch mężczyzn pomagających mu w porwaniu – na 7 lat więzienia. Khamaysa powoływał się w sądzie na konieczność obrony honoru rodziny. Jego siostra wychodziła za mąż dwukrotnie. Z pierwszego małżeństwa miała trójkę dzieci, jednak z drugim mężem, jej kuzynem nie doczekała się potomstwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje jihadwatch.terrorismawareness.org, zgodnie z podręcznikiem sunnickiej ortodoksji, wydanym przez autorytatywny uniwersytet Al.-Azhar, za każde zabójstwo należy się kara. Od tej zasady są jednak wyjątki w przypadku, gdy ojciec, matka lub dziadkowie zabijają dzieci lub wnuki. Muzułmanie są odpowiedzialni za 91 proc. zabójstw honorowych na świecie.
Jak zauważają eksperci, zabójstwa honorowe są czymś różnym od zwykłej przemocy domowej – wbrew temu co niekiedy twierdzą feministki. W 93 procentach przypadków ofiarami zabójstw honorowych są kobiety. Ofiary tych zbrodni w 2/3 przypadków giną od swoich biologicznych rodzin. Przeciętny wiek ofiary zabójstwa honorowego to 23 lata. Najczęściej tego typu mordy zdarzają się w świecie muzułmańskim, nieco tylko rzadziej w Europie, a najrzadziej w Ameryce Północnej.
Wyróżnia się dwa zasadnicze motywy zabójstw honorowych. W 42 proc. powodem była rzeczywista lub domniemana nieprzyzwoitość seksualna. Dla osób dopuszczających się zabójstw honorowym pod tym szerokim pojęciem kryje się m.in. bycie ofiarą gwałtu, romanse pozamałżeńskie lub różnie rozumiana „rozwiązłość”. Z kolei aż 58 proc. zabójstw honorowych zostało dokonane z powodu uznania kobiety za „zbyt zachodnią”. Pod tym określeniem rozumiano m.in. odmowę noszenia islamskiego ubioru (np. zasłon twarzy), chęć kształcenia się czy pracy zawodowej, niechęć do podporządkowania się mężowi czy posiadanie męża czy partnera z obcej grupy (nie-muzułmanina, a niekiedy także nie-hindusa czy nie-sikha). Ponad 50 proc. ofiar zabójstw honorowych była zabijana w sposób szczególnie okrutny, bądź torturowana przez śmiercią. Rozumie się przez to m.in. zgwałcenie (niekiedy zbiorowe), uduszenie, ukamieniowanie, wielokrotne dźganie nożem, jak również obcięcie głowy czy poderżnięcie gardła.
Źródło: jihadwatch.terrorismawareness.org / meforum.org
Mjend