Zmarłych z powodu zanieczyszczenia powietrza jest w naszym kraju ponad 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych. Aż trzydzieści spośród pięćdziesięciu zanotowanych jako najbardziej skażone miasta kontynentu znajduje się na terenie Polski.
Choroby wynikające ze złego stanu powietrza kosztują życie nawet 45 tysięcy naszych rodaków rocznie – wynika z raportu Global Compact Poland. „Nawet niewielkie stężenia, w szczególności drobnych pyłów przyczyniają się do zachorowań i przedwczesnych zgonów” – przeczytać można w dokumencie. Omawia on powody, dla których polskie powietrze należy do najgorszych w Europie.
Wesprzyj nas już teraz!
Raport wymienia między innymi domowe kotły i piece, zanieczyszczenia związane z transportem, a także – chociaż w najmniejszym stopniu – przemysł. „(…) pyły, tlenek węgla, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i metale ciężkie, negatywnie wpływają na jakość życia, mogą wywoływać schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, w tym astmę u dorosłych, przy dłuższej ekspozycji zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe” – piszą eksperci.
Do dolegliwości i schorzeń powodowanych przez pyły – między innymi najgroźniejszy spośród nich PM10 – naukowcy zaliczają problemy z układem oddechowym, zawały serca oraz udary mózgu. Dodają, iż najbardziej cierpią z powodu zanieczyszczeń dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego i krwionośnego. Zanieczyszczenia oddziałują negatywnie na rozwój dziecka już w okresie płodowym – dowiadujemy się z informacji cytowanej przez Polsat News.
RoM