W Kolombo na Sri Lance odbyła się rekonsekracja zniszczonego w wyniku zamachu terrorystycznego kościoła św. Antoniego. Wydarzeniu towarzyszyła modlitwa o dobrego przywódcę kraju, który będzie w stanie ująć i ukarać terrorystów, którzy dopuścili się zamachów, w których zginęło 258 osób.
Kard. Malcolm Ranjith przemawiając do wiernych w odrestaurowanym kościele, wyraził wątpliwość czy wyspa jest w stanie wyjść z kryzysu po skoordynowanych atakach samobójczych z 21 kwietnia. Lankijski hieracha zwrócił uwagę, że kraj potrzebuje przywództwa działającego na rzecz kraju, a nie dla utrzymania się przy władzy. Podkreślał, że chodzi o ludzi z silnym kręgosłupem, którzy nie będą chronić winnych i nie będą obawiać się ukarania przestępców. W nabożeństwie, które odbyło się w trzech językach uczestniczyły tysiące ludzi, w tym również politycy.
Wesprzyj nas już teraz!
Blisko dwa miesiące po tragicznych w skutkach zamachach terrorystycznych przeprowadzonych przez islamskich bojowników, nadal sytuacja na Sri Lance nie została opanowana. Prezydent Maithripala Sirisena przedłużył stan wyjątkowy w kraju o kolejnych trzydzieści dni. Spotkał się także z poważną krytyką opinii publicznej, która oskarża go o brak działań mających na celu walkę z islamskimi bojownikami.
Media przypominają, że obecny prezydent pełnił wcześniej funkcję ministra obrony oraz prawa i porządku. Nie podjął wówczas żadnych działań, które zapobiegłyby tragicznym atakom. Krytycy prezydenta podkreślają, że przed Wielkanocą pojawiały się zapowiedzi i groźby ataków ze strony muzułmańskich radykałów, a władze nie były w stanie zareagować we właściwy sposób.
Odpowiedzialny za zaistniałą sytuację czuje się również premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, który publicznie przeprosił za niedociągnięcia w zapewnieniu bezpieczeństwa. Władze zapewniają, że wszyscy odpowiedzialni za ataki w niedzielę wielkanocną zostali zabici lub aresztowani. Stoi za nimi lokalna grupa dżihadystów, powiązana z tzw. Państwem Islamskim.
Kościół św. Antoniego, który został rekonsekrowany przez kard. Malcolma Ranjith pochodzi z 1740 roku. Gdy jego odbudowa była bliska zakończenia pojawił się w nim premier Indii Narendra Modi, który złożył niezapowiedzianą wizytę i oddał hołd wszystkim ofiarom. Premierzy Indii i Sri Lanki rozmawiali wtedy o sposobach przeciwdziałania atakom ze strony bojowników oraz o przeciwstawianiu się islamskiemu ekstremizmowi. Policja i siły bezpieczeństwa otrzymały szerokie uprawnienia do aresztowania oraz zatrzymywania podejrzanych przez dłuższy okres czasu.
Źródło: KAI, vaticannews.va
WMa