Trzecia Droga wprowadziła poprawkę do projektu zmian w ustawie o drogach publicznych dotyczącej śródmiejskich stref płatnego parkowania. Chcą, by objąć zmianą również gminy wiejskie.
W środę na posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchali sprawozdania o poselskim projekcie zmiany ustawy o drogach publicznych dotyczącej śródmiejskich stref płatnego parkowania. Poseł sprawozdawca Łukasz Horbatowski (KO) wyjaśnił, że przedmiotem zmiany ustawy jest umożliwienie tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania także w mniejszych miejscowościach (poniżej 100 tys. mieszkańców), w tym uzdrowiskowych i o charakterze turystycznym.
„Projekt zakłada rozszerzenie możliwości samorządów w zakresie prowadzenia lokalnej polityki transportowej poprzez zniesienie ograniczenia liczby mieszkańców jako warunku utworzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania oraz dodanie możliwości wprowadzenia takich stref w obszarach ochrony uzdrowiskowej” – powiedział Horbatowski.
Wesprzyj nas już teraz!
Przekazał, że komisje: infrastruktury i samorządu terytorialnego i polityki regionalnej na wspólnym posiedzeniu wniosły poprawkę, która została przyjęta większością głosów. W przyjętej poprawce dodano możliwość utworzenia ŚSPP w strefach uzdrowiskowych, a nie tylko w obszarach zabudowy śródmiejskiej, jak było proponowane. Umożliwi to wprowadzenie ŚSP w gminach uzdrowiskowych, które nie mają zdefiniowanego terenu centrum miasta. Chodzi np. o okolice tężni, parków uzdrowiskowych czy plaż, gdzie nie ma gęstej zabudowy. Podkreślił, że wyłącznie rady gmin mogą wprowadzić te zmiany.
Posłanka Agata Wojtyszek (PiS) zaznaczyła, że to proponowane zmiany są korzystne dla mieszkańców oraz turystów, jednak obciążanie kierowców kolejnymi opłatami to „zły kierunek”. „Należy skupić się na organizacji alternatywnych połączeń autobusowych i kolejowych. Ważne też jest, aby pomóc samorządom zbudować parkingi w centrach miast i miasteczek” – dodała wyjaśniając, że chodzi np. o zapewnienie dojazdu do sanatoriów kuracjuszy. Zaznaczyła, że proponowane zmiany mogą mieć wpływ na lokalny handel i usługi, a tak ważny projekt „obciążający obywateli” wymaga publicznej debaty i powinien być projektem rządowym.
Posłanka Zofia Czernow (KO) zaznaczyła, że małe miejscowości uzdrowiskowe wymagają ochrony przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, gdyż stanowią strefy stanowiące klimat dla leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku. „Turyści są bardzo oczekiwani, ale bez poruszania się samochodem i parkowaniem w miejscach do tego nieprzeznaczonych” – dodała.
Poseł Marcin Skonieczny (Trzecia Droga – Polska 2050) zaznaczył, że wprowadzenie zmian zawartych w projekcie umożliwi mniejszym gminom skuteczniejsze zarządzanie ruchem samochodowym, poprawi dostępność miejsc parkingowych dla lokalnej społeczności oraz pozwoli na ochronę powietrza, co ma znaczenie w miejscowościach o walorach leczniczych i turystycznych. „Projekt pomija miejscowości, które nie są miastami, a one mają ten sam problem, który toczy większe miasta. Chcielibyśmy wprowadzić poprawkę do zgłoszonego projektu, żeby dodać możliwość tworzenia ŚSPP w centrum gmin wiejskich, w szczególności o charakterze turystycznym” – powiedział. Poseł złożył też taką poprawkę na ręce prowadzącego obrady Sejmu wicemarszałka Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).
W związku z tym, że zostały zgłoszone poprawki marszałek Sejmu skierował projekt zmian w ustawie o drogach publicznych dotyczącej śródmiejskich stref płatnego parkowania, ponownie do komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Od 5 września 2019 roku do polskiego systemu prawa została wprowadzona nowa instytucja – śródmiejska strefa płatnego parkowania (ŚSPP) obok funkcjonującej od lat strefy płatnego parkowania. Za postój w SPP pobiera się opłaty w dni robocze, natomiast w ŚSPP opłaty pobiera się codziennie (również w święta).
Źródło: PAP