Grupa wykładowców akademickich przestrzega przed proponowanymi zmianami w Kodeksie Karnym, obejmującymi definicję przestępstw z „mowy nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną”. Akademicy ostrzegają, że taką definicję wypełniać będzie m.in. nauka Kościoła dotycząca katolickiego charakteru małżeństwa.
Wykładowcy przekonują, że wypowiedzi w tej sprawie minister ds. równości Katarzyny Kotuli, sugerują kierunek zmian legislacyjnych, które mogą doprowadzić do penalizacji katolickich poglądów na małżeństwo.
Jak uzasadniają sygnatariusze, pojęcie „mowa nienawiści” obejmuje się bardzo szeroko wypowiedzi uznawane za dyskryminacyjne z tego tylko powodu, że przeczą zasadzie równości wszystkich osób w sensie równoprawności zawieranych między osobami związków, bez względu na płeć lub orientację seksualną. „Takie rozumienie dyskursu dyskryminacyjnego wyraziła także minister Kotula twierdząc, że aktualny stan polskiego prawa w kwestii małżeństw, oparty na art. 18 Konstytucji RP („Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”), jest „czystą formą dyskryminacji” – przypominają.
Wesprzyj nas już teraz!
Akademicy wyjaśniają, że zapowiedzi padające ze strony obecnego rządu wprowadzają oczywistą sprzeczność między znaczeniem terminu „małżeństwo” w języku planowanych zmian legislacyjnych, a jego znaczeniem w języku religii katolickiej. „Jeżeli takie zmiany staną się faktem, używanie tego terminu w zakresie wyznaczonym nauczaniem Kościoła, a więc niezgodnym z zasadą tzw. równości małżeńskiej, nie tylko będzie rozmijać się z nową normą prawną, ale też wyczerpywać znamiona tzw. mowy nienawiści ze względu na rzekomy charakter dyskryminacyjny” – podkreślają.
Mając na uwadze fakt, że rząd nadaje proponowanym zmianom absolutny priorytet, sygnatariusze apelują o podjęcie stosownych działań, które zabezpieczą stan prawny określony w art. 18 Konstytucji RP, jak również prawo wolności słowa i wyznania, zapobiegając karaniu za wypowiedzi o małżeństwie zgodne z chrześcijańskim światopoglądem.
List podpisało 25 wykładowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. prof. Jacek Bartyzel, prof. Grzegorz Kucharczyk i dr hab. Jacek Kowalczyk.
LIST OTWARTY OGŁOSZONY DWA DNI TEMU, A UPRZEDNIO PRZESŁANY DOSTOJNYM ADRESATOM: pic.twitter.com/2NXWxwXQdd
— Jacek Kowalski (@Korabita) January 26, 2024
Źródło: X
PR