20 marca 2020

Stan epidemii w całej Polsce. Sprawdź, co to oznacza dla obywateli i jakie przywileje zyskują władze

(źródło: pixabay.com)

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Polsce stan epidemii. Co to oznacza i jakie możliwości daje władzom lokalnym i centralnym?

 

Decyzja szefa rządu to efekt obowiązującej w Polsce ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która mówi, ze jeżeli choroba zakaźna rozprzestrzenia się na obszarze więcej niż jednego województwa, stan epidemii ogłasza minister zdrowia, w porozumieniu z ministrem zajmującym się administracją publiczną, na wniosek głównego inspektora sanitarnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na mocy wprowadzonego w piątek w Polsce stanu epidemii władze mogą ustanowić także:

– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania;

– czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności;

– obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów;

– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

 

Pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą zostać skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Także przedstawiciele innych zawodów mogą zostać skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii, jeżeli jest to uzasadnione aktualnymi potrzebami związanymi ze zwalczaniem epidemii.

 

Ze skierowania do pracy na drodze decyzji wyłączone są między innymi osoby w wieku poniżej 18 lat i powyżej 60, kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci do lat 18, osoby z orzeczeniem o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Jak komunikuje ustawodawca, decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy przez okres do trzech miesięcy w podmiocie leczniczym lub w innej jednostce organizacyjnej wskazanych w decyzji.

 

Ustawodawca informuje, że pracownikom podmiotów leczniczych oraz innym osobom podejmującym na zasadach określonych w niniejszej ustawie działania w celu zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu.

 

Źródło: interia.pl

TK

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram