– Porządek obrad Senatu zostanie uzupełniony o ustawę o KRS oraz ustawę o ustroju sądów powszechnych – zakomunikował Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Poinformował również, że wszystkie procedury są jak najbardziej zgodne z regulaminem parlamentu RP.
– Komisja zakończyła pracę nad tymi ustawami i wszystkie procedury są zgodne z naszym regulaminem i naszymi przepisami. Senatorowie PO mówiąc, że jest inaczej mówią po prostu nieprawdę – podkreślił Karczewski.
Wesprzyj nas już teraz!
Marszałek Senatu przekonywał, że ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych są niezwykle „istotne i ważne”. – Te dwie ustawy są dla Polaków, są dla obywateli, są w trosce o tych, którzy czekają na rozpoczęcie rozprawy nawet cztery lata. Obywatele, Polacy, oczekują tych zmian, oczekują zmian w sądownictwie – zaznaczył.
Rządowy projekt noweli ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców byliby wybrani przez Sejm a nie, jak ma to miejsce dotychczas, przez środowiska sędziowskie.
Z kolei projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości i wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.
Zdaniem polityków PiS oba projekty ustaw zreformują polski wymiar sprawiedliwości i pozwolą m.in. zerwać z sędziowskim „kolesiostwem”. Innego zdania są przedstawiciele opozycji przeciwni projektom. Ich zdaniem „wywracają one konstytucyjny porządek, oparty na klasycznym trójpodziale władzy”.
Źródło: polskieradio.pl, rp.pl
TK