11 grudnia 2013

Stanowisko prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie klauzuli sumienia

(fot. asterisc21/sxc.hu)

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie medialnymi doniesieniami o stanowiskach różnych osób i instytucji w sprawie korzystania z klauzuli sumienia w praktyce lekarskiej, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomniało, że lekarz, powinien wykonywać swój zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy, z poszanowaniem człowieka.

 

W specjalnym stanowisku podkreślono, że lekarz – tak jak każdy – ma prawo do odmowy podejmowania działań, które są niezgodne z jego sumieniem. Zapewnia mu to art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, a także rezolucja nr 1763 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie prawa do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej z 2010 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej tłumaczy, że podczas wykonywania zawodu lekarz powinien postępować zgodnie z nakazami i zakazami wynikającymi z przyjętych przez siebie zasad moralnych, światopoglądu oraz wyznawanych przekonań religijnych. – Lekarze mogą zostać pozbawieni tego prawa tylko w sytuacjach nie cierpiących zwłoki, wynikających z zagrożenia życia lub ciężkiego uszkodzenia zdrowia pacjentów. Prawa innych osób, tak długo, jak nie dochodzi do zagrożenia ich życia i zdrowia, nie mogą być podstawą do ograniczania lekarza w postępowaniu zgodnym ze wskazaniami swojego sumienia – zaznacza i dodaje, że lekarz musi podejmować działania ratujące życie w każdych okolicznościach; ale w sytuacji, kiedy w grę wchodzi planowe działanie lekarza, ma prawo odmówić wykonywania “świadczeń”, z którymi on w swoim sumieniu się nie zgadza.

 

Prezes NRL zaznacza, że dotyczy to nie tylko tej sztandarowej sprawy, jaką jest tzw. aborcja, czyli zabijanie dzieci nienarodzonych, ale i wielu innych rzeczy. W jego ocenie, zmuszanie kogokolwiek do wykonywania czynności przeciwko któremu burzy się sumienie tego człowieka, jest łamaniem jego praw. – Zmuszanie kogokolwiek do wykonywania czynności, przeciwko którym burzy się sumienie tego człowieka, jest łamaniem go. To łamanie jego niezbitych praw i ma to fundamentalne znaczenie nie tylko dla tego lekarza, ale dla całego społeczeństwa. Bo chyba nikt nie chciałby, by wykonywano dla niego jakiekolwiek świadczenie przez lekarza, który całym sobą jest przeciwko wykonaniu takiego czy innego zabiegu, czynności medycznej. Tworzenie takich list lekarzy, którzy – wyznając taki czy inny światopogląd, taką czy inną wiarę – byliby czemukolwiek przypisywani też uznaję za niedopuszczalne – podkreśla Hamankiewicz.

 

Źródło: nil.org.pl, radiomaryja.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 186 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram