23 października 2020

Stany Zjednoczone: młodsi katolicy częściej akceptują nauczanie Kościoła

(fot. Forum)

Ostatni sondaż zrealizowany wśród amerykańskich katolików w wieku wyborczym prowadzi do ciekawych wniosków. Młodzi katolicy częściej przyjmują całe nauczanie Kościoła, największe kłopoty mają z tym osoby powyżej 55. roku życia. Równocześnie, wierni, którzy przyjmują całą naukę w kwestiach wiary i moralności, niemal dwukrotnie częściej twierdzą, że religia jest dla nich „bardzo ważna”.

 

Badanie opinii zostało przeprowadzone w dniach 5-11 października przez Real Clear Opinion Research we współpracy z EWTN. Udział wzięło w nim 1490 potencjalnych wyborców. Uczestników pytano o ich samoidentyfikację, przekonania i praktyki religijne, w tym o częstotliwość modlitwy, spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy świętej. To kolejne z serii takich badań.

 

Zestawiając pozyskane dane z poprzednimi, wniosek jest jasny. Wzrosła liczba młodych katolików, którzy w pełni przyjmują i akceptują nauczanie Kościoła. Poprzednio w grupie osób między 18 a 34 rokiem życia taką deklarację składało 17 proc. ankietowanych, teraz już 25 proc. W przypadku innych grup wiekowych aktualnie wyniki kształtują się następująco: od 35 do 54 r. ż. – 21 proc., tylko 16 procent osób w wieku 55 lat i starszych przyjmuje całe nauczanie katolickie. Wyniki wskazują również, że przed wybuchem epidemii 4 na 10 amerykańskich katolików uczestniczyło we Mszy świętej przynajmniej raz w tygodniu. Połowa ankietowanych wyznaje wiarę w Realną Obecność, równocześnie dogmat ten wyznaje 7 na 10 katolików uczestniczących we Mszy przynajmniej raz w tygodniu. Pod tym względem nie nastąpiła żadna istotna zmiana.11 proc. respondentów stwierdziło, że codziennie modli się na różańcu, 60 proc. potencjalnych katolickich wyborców ujawniło jednak, że do Spowiedzi przystępuje rzadziej niż raz do roku. Tylko 9 proc. respondentów zadeklarowało, że spowiada się przynajmniej raz w miesiącu.

 

Dane wskazują na istotną – choć i dość oczywistą –  zależność: młodsi katolicy spowiadają się częściej, a ci respondenci, którzy deklarują przyjmowanie całego nauczania Kościoła, modlą się i spowiadają się częściej niż reszta. Wiara rodzi praktykę religijną. Z kolei największy problem z przyjęciem całego nauczania katolickiego mają najstarsi Amerykanie. Dziś w Stanach Zjednoczonych to nie „młodzi” przewodzą buntowi przeciwko Magisterium Kościoła.

 

Źródło: catholicworldreport.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie