3 czerwca 2014

Stany Zjednoczone stoją w obliczu poważnego kryzysu demograficznego. Choć współczynnik płodności jest tam wyższy niż w wielu krajach europejskich, to i tak nie wystarcza do zachowania zastępowalności pokoleń.

 

Starzenie się społeczeństw może prowadzić do trudności w systemie emerytalnym. Sytuację nieco ratują imigranci – najwięcej dzieci rodzi się wśród Latynoamerykanów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według raportu Center for Disease Control liczba dzieci urodzonych w 2013 r. zwiększyła się o 4,7 tys. w porównaniu z 2007 r. Oznacza to, że na 1 tys. kobiet w wieku rozrodczym na świat przyszło 63 dzieci, a więc rekordowo mało. Współczynnik płodności w Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 1,87 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. To znacznie mniej, niż wymagane do zachowania zastępowalności pokoleń 2,1.

 

Według Anne Morse z Population Research Institute współczynnik narodzin w USA spada od lat 90-tych XX wieku, a nawet wcześniej. Wynika to z niestabilności ekonomicznej, a także tendencji do przekładania narodzin pierwszego dziecka. Przeciętny wiek narodzin pierwszego dziecka wzrósł z 24,2 do 25,8 lat.

 

Zapaść demograficzna jeszcze się nie skończyła – mówi w rozmowie z lifesitenews.com Anne Morse. – Częściowo spadek płodności może być tłumaczony przez zakończenie recesji. Ale to nie recesja spowodowała spadek płodności poniżej współczynnika zastępowalności pokoleń. Jej zdaniem Ameryka, podobnie jak kraje europejskie i Japonia będzie musiała zmierzyć się z problemem starzenia się populacji – dodaje.

 

Jak zauważa Morse skutki kryzysu demograficznego mogą być poważne ponieważ systemy zabezpieczenia społecznego oparte są na przekonaniu, że osób młodych i pracujących jest więcej, niż starych. Tym, co powstrzymuje Stany od dalszego upadku demograficznego jest imigracja. Najwyższy wskaźnik narodzin mają imigranci Latynoscy. Wśród nie-Latynoskich białych współczynnik narodzin wynosi 63 na 1 tys. kobiet w wieku rozrodczym. Z kolei wśród czarnoskórych jest to 65, a wśród przybyszów z Meksyku – 73 a u ludność z korzeniami centralno i środkowo-amerykańskimi współczynnik ten wynosi 96 na 1 tys. kobiet.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

Mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram