– Nie sprawdzają się w Kościele w Polsce stare formy duszpasterstwa. Trzeba położyć większy akcent na rodziny, ochronę dzieci i młodzieży, na pogłębienie formacji wiernych – powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Dodał, że wyzwaniem jest też wypalenie zawodowe części księży.
Według Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy ocena sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce jedynie w oparciu o dane statystyczne „nie do końca oddaje dynamikę życia wspólnoty”. Hierarcha zwrócił uwagę, że ci, którzy pozostają w Kościele, „to coraz częściej ludzie mający pogłębioną wiarę, czego pewnym wskaźnikiem jest liczba przystępujących do Komunii Św. w niedzielę, należących do wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, czy korzystających z innych ofert duszpasterskich”.
Duchowny wskazał też, że wyzwaniem stojącym przed Kościołem w Polsce jest „wypalenie, frustracja, a nawet depresje wśród części księży, z racji tego, że są przeciążeni i nie dostrzegają efektów swojej pracy”.
Wesprzyj nas już teraz!
Według przewodniczącego Episkopatu jakość duszpasterstwa w dużej mierze zależy od „jakości życia wewnętrznego każdego z księży”. – Muszą oni mieć świadomość, że ich posługa to nie tylko chwile radości, ale także porażki, trudności, brak widocznych owoców, a więc tego co świat nazywa sukcesem. To oczywiście wymaga pewnego przygotowania zwłaszcza w czasie formacji – powiedział.
Dopytywany, jak Kościół katolicki w Polsce planuje dotrzeć do młodego pokolenia, które według badań CBOS w ogóle nie jest zainteresowana religią, powiedział, że „młodzież nie jest zainteresowana nudną religią”. – Tam, gdzie lekcje religii są dobrze prowadzone, to młodzież powraca – powiedział abp Wojda.
– To, że wielu uczniów, zwłaszcza szkół średnich w miastach – wypisuje się z lekcji religii w szkole, nie zawsze oznacza, że nie wierzy w Boga – powiedział hierarcha. Zwrócił uwagę, że w kraju są „także młodzi, którzy regularnie uczestniczą w życiu sakramentalnym i angażują się w życie swoich parafii”.
Według przewodniczącego Episkopatu „stare formy duszpasterstwa już się nie sprawdzają”. – Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze grupy i wspólnoty, zwłaszcza małżeńskie i rodzinne. Obserwujemy także duże zainteresowanie wiernych adoracją Najświętszego Sakramentu. W związku z tym, w wielu parafiach w Polsce są już kaplice całodziennej adoracji i co ciekawe, bez względu na porę dnia przychodzą tam na modlitwę zarówno ludzie młodzi jak i starsi – powiedział.
Źródło: PAP