2 maja 2013

Starożytny port oddaje swoje skarby

(fot. slawojar 小山 / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Zatoka Abu Kir kryje jedno z ciekawszych archeologicznych odkryć ostatnich lat. Pod jej wodami odkryto pozostałości egipskiego portu, znanego starożytnym Grekom jako Heraklejon. Odkrycia dokonano przypadkiem, szukając wraków francuskich statków doby rewolucyjnej.

 

Co prawda Strabon i Herodot wspominali o istnieniu tego portu, aż do roku 2000 jego lokalizacja była nieznana. Zmieniło się to dopiero za sprawą Francuza Francka Goddio, który poszukiwał francuskich wraków. 1 sierpnia 1798 roku w tym miejscu, pod wioską Abu Kir, flota pod dowództwem Horatio Nelson rozbiła francuskie jednostki, transportujące żołnierzy francuskiego korpusu pod dowództwem Napoleona. Francuzi stracili wówczas dwie jednostki liniowe i dwie fregaty, 9 okrętów wpadło w ręce Anglików.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Szukając wraków archeolodzy odkryli doskonale zachowane starożytne zabytki: ruiny portu, narzędzia, ceramika, odważniki, biżuteria, dzieła sztuki i liczne wraki. Port zajmuje obszar o powierzchni 11 na 15 kilometrów. Port, domostwa i świątynie położone były na wysepkach otoczonych kanałami. Był to jeden z najważniejszych ośrodków handlowych starożytności. Analiza wydobytych do tej pory towarów wskazuje, że największą role odgrywał import z terenów Grecji i Fenicji. Do tej pory odkryto 64 wraki i blisko 700 różnych kotwic. Znalezisko rzuca światło na egipskie szkutnictwo.

 

Według badaczy, najlepszy okres dla Heraklejonu przypadł na VI-IV w. p.n.e. Zachowała się olbrzymia liczba monet i przedmiotów używanych w handlu z tego właśnie okresu. Następnie to Aleksandria zdobyła pozycję najważniejszego ośrodka handlowego. Na dnie znaleziono także blisko 300 figurek i amuletów, głównie związanych z greckimi i egipskimi wierzeniami religijnymi. Większość z nich przedstawia Horusa, Ozyrysa i Izis. Zabezpieczono także zmumifikowane szczątki zwierząt, składane przez Egipcjan ich bogom.

 

Kierujący badaniami francuski archeolog Franck Goddio tłumaczy, że poznanie całego portu może zająć jeszcze kolejnych 200 lat. Badania trwają już od roku 2000.

 

 

źródło: archeowiesci.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 150 560 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram