20 czerwca 2016

Stary Sącz już oficjalnie ma nową patronkę! Trafiła też na nowy herb miasta

Święta Kinga została oficjalnie ogłoszona patronką Starego Sącza. Uroczystość odbyła się podczas Święta Rodziny przy Papieskim Ołtarzu. Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu świętej Kingi patronką Starego Sącza odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Już wczoraj wieczorem, radni podczas uroczystego posiedzenia przyjęli św. Kingę za patronkę Starego Sącza. Wcześniej uchwalili, że nowy herb Starego Sącza to postać św. Kingi w stroju klaryski, która w dłoni trzyma lilię, a w drugiej klasztor. Natomiast u stóp patronki spoczywa korona. Święta Kinga znalazła się też na fladze, pieczęci i sztandarze Gminy Stary Sącz. Herb wisi już na budynku Urzędu Miejskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

„Nikt nie zrobił dla Starego Sącza tak dużo jak św. Kinga. Założyła nasze miasto, ufundowała klasztory, zamieszkała w Starym Sączu i tutaj także znajduje się jej grób” – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Uroczystości przy Papieskim Ołtarzu zgromadziły m.in. mieszkańców Starego Sącza a zwłaszcza rodziny, ponieważ niedziela, 19 czerwca to w diecezji tarnowskiej, Diecezjalne Święto Rodziny. „W parafiach całej diecezji są Msze Święte za rodziny, małżonkowie odnawiają przyrzeczenia małżeńskie. Natomiast główne obchody mają miejsce przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu” – mówi ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W czasie liturgii jubilaci reprezentujący całą diecezję uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Ponadto pięć rodzin otrzymało diecezjalne medale „Dei Regno Servire” – w służbie Królestwu Bożemu.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który jest także przewodniczącym Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W homilii mówił, że małżeństwo jest drogą do świętości. Prosił też, by rodziny na pierwszym miejscu w swoim życiu stawiały Boga i by były szkołą świętości i miłosierdzia.

Jak wskazywał bp Wątroba, dziś kiedy niektórzy nie wierzą w miłość, potrzeba świadectwa i odwagi, a tego nie zabrakło w życiu św. Kingi. „Na drodze do świętości nic nie zastąpi rodziny” – apelował.

Po zakończeniu Mszy, w Starym Sączu odbył się festyn rodzinny. Były m.in. zabawy i konkursy dla dzieci i całych rodzin, loteria fantowa, występy zespołów muzycznych, degustacje potraw regionalnych.

Organizatorami festynu byli: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu i Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Św. Kinga urodziła się w 1234 r., była córką króla Węgier Beli IV, została poślubiona księciu sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu. Święta karmiła biedaków, opiekowała się kobietami, które spodziewały się potomstwa, fundowała kościoły, osobiście angażowała się w sprawy sądowe, aby bronić sierot, wdów i ubogich. Wspierała także męża w podejmowaniu trudnych decyzji.

W 1257 r. Bolesław Wstydliwy przekazał jej ziemię sądecką wraz z pełnią książęcej władzy. Niezwykłą osobowością wywarła ogromny wpływ na sprawy Małopolski w drugiej połowie XIII wieku. Po otrzymaniu na własność ziemi sądeckiej rozpoczęła jej administrowanie. Szczególną troską otaczała Stary Sącz przyczyniając się do jego gospodarczego ożywienia.

Głównym dziełem Kingi w tym mieście była fundacja klasztoru. Pomimo iż pod koniec XIII wieku Stary Sącz stracił swe polityczne i gospodarcze znaczenie na rzecz Nowego Sącza, założonego przez Wacława Czeskiego, to posiadając grób i pamiątki po Kindze, zyskał na następne stulecia sławę i znaczenie religijne jako główne centrum jej kultu.

Św. Kinga odegrała ogromną rolę nie tylko w dziejach religijnych Polski, lecz również w polityce i kulturze. Z jej osobą związane są liczne zabytki architektury i sztuki, a także bogactwo polskiego folkloru słownego. Fenomen Kingi spowodował, że postacią jej od początku zajmowali się nie tylko dziejopisarze, ale również teologowie, etnografowie i krajoznawcy.

Św. Kinga zmarła 24 lipca 1292 r. W 1999 r. została kanonizowana przez Jana Pawła II, który przybył do Starego Sącza.

Szczątki Świętej spoczywają w klasztorze starosądeckim, który księżna ufundowała i do którego wstąpiła po śmierci męża.

Święta Kinga jest patronką samorządowców. Od niedzieli także oficjalnie patronką Starego Sącza.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram