14 stycznia 2022

„Stawką jest ciągłość lex orandi i zbawienie dusz”. Ks. Claude Barthe o decyzjach papieża Franciszka ws. tradycyjnej liturgii

(Msza święta trydencka w Licheniu, fot. Rorate Caeli)

Jak za czasów po reformie liturgicznej Pawła VI potrzebny jest sprzeciw kapłanów wobec zapisów Traditionis custodes – uważa ks. Claude Barthe, francuski historyk i znawca tradycyjnej liturgii. W artykule opublikowanym na łamach strony Rorate Caeli duchowny przekonuje, że opór wobec dyrektyw papieża Franciszka w zakresie ograniczania przedsoborowej liturgii jest uprawniony, a nawet konieczny. „Stawką jest ciągłość lex orandi i zbawienie dusz”, pisze ks. Barthe.

„Liturgia trydencka przetrwała lata po reformach Pawła VI jedynie dzięki księżom i parafiom, które nie przestały jej odprawiać. Potem, w roli czynnika decydującego, zjawił się abp Marcel Lefebvre i księża, których wyświęcił. Ten wielki, najpierw kapłański, później biskupi sprzeciw (…) rozpoczął proces postępującej tolerancji, po której nastąpiło uznanie [liturgii w klasycznym rycie rzymskim”, napisał na łamach rorate-caeli.blogspot.com ks. Claude Barthe. Zdaniem duchownego, po ograniczeniach nałożonych przez papieża Franciszka, kapłani przywiązani do tradycji katolickiej powinni przybrać podobną postawę.

Zdaniem autora artykułu, kapłani mają pełen mandat moralny, by nie okazać posłuszeństwa ograniczeniom nałożonym na wspólnoty tradycji katolickiej. Regulacje są jego zdaniem niesprawiedliwe, zarówno ze względu na ich „doktrynalne motywacje” jak i z pastoralnego punktu widzenia. Zatem, jak przekonuje ks. Barthe, opór wobec nich jest nie tylko prawem, ale nawet obowiązkiem. Kapłan powołał się przy tym na zasadę sensus fidelium.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przypomniał w artykule duchowny, 18 grudnia 2021 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała odpowiedź na wątpliwości co do znaczenia motu proprio Traditionis custodes, wydanego w zeszłym roku przez Franciszka. Dokument ten wyjaśnia, jak wskazuje kapłan, że intencją urzędującego papieża jest zniesienie liturgii w tradycyjnej formie. Wprowadzone wraz z Traditionis custodes ograniczenia w sprawowaniu Mszy trydenckiej są narzędziem, mającym ostatecznie doprowadzić do jej całkowitego zniesienia. W pierwszej kolejności zniknąć mają tradycyjne formy sprawowania liturgii chrzcielnej, ślubnej, bierzmowanie i święcenia. 

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com

FA

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram