14 listopada 2014

Już w najbliższą sobotę w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie rozpoczną się uroczystości związane z setną rocznicą śmierci tarnowskiej męczenniczki. 18 listopada 1914 roku zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza.

 

Trwa Rok Jubileuszowy bł. Karoliny Kózkówny ogłoszony w diecezji tarnowskiej przez bpa Andrzeja Jeża. Jego zwieńczeniem będą uroczystości z okazji setnej rocznicy śmierci Błogosławionej, które rozpoczną się w piątek 14 listopada. O 15:00, podczas Godziny Miłosierdzia, wierni będą modlić się o nawrócenie sprawców zabójstw, za dusze ofiar przemocy i wypadków drogowych. Tej samej intencji poświęcone będą Msza Święta, Różaniec oraz nowenna.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji, o którą gorliwie modlimy się i do której przygotowujemy się na wielu płaszczyznach. Jestem przekonany, że bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, że nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem, to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia – narodzenie do nowych dzieł, którym Ona patronuje już z nieba – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.

 

W sobotę 15 listopada do Zabawy mają przybyć delegacje młodzieży z całej Polski. Mszę Świętą o godzinie 10:00 odprawi abp Józef Kowalczyk. Tego samego dnia w kinie „Nieciecza” odbędzie się przedpremierowy pokaz i spotkanie z realizatorami pierwszego filmu fabularnego o życiu Błogosławionej – pod tytułem „Karolina”. Przewidziana jest również Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie. W niedzielę natomiast odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Oprócz Mszy Świętej, którą odprawi abp Zygmunt Zimowski, zaplanowano występ Zespołu pod Gruszą, który przedstawi poetycką interpretację męczeństwa błogosławionej Patronki.

 

Kolejnym dniem obchodów będzie poniedziałek. Na 17 listopada zaplanowano w Tarnowie seminarium naukowe. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 9, poświęcone będzie problemom edukacji dzieci i młodzieży. W tym dniu jeszcze o godz. 12.30 w kinie Marzenie zostanie zaprezentowany program edukacyjny dla młodzieży – Road Show.

 

W liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy – we wtorek – do Zabawy i Wał–Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. O godz. 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, a pół godziny później rozpocznie się Msza św. w Sanktuarium. – Tradycyjnie, jak każdego dnia 18 miesiąca, o godz. 15 wyruszymy na Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Wtedy będzie miało miejsce poświęcenie nowego krzyża na miejscu męczeństwa – mówi ksiądz kustosz. Wtorkowej Drodze Krzyżowej o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Uroczysta Msza św. we wtorek o godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

 

Od 21 listopada w kinach będzie można oglądać film „Karolina”, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. – Myślę, że film będzie jedną z ważniejszych rzeczy, jakie zdarzyły się w roku jubileuszowym. Dziękujemy wydawnictwu Rafael, że podjęło się tego dzieła. Muszę powiedzieć, że sam proces produkcyjny filmu był wielkim przeżyciem. Mam nadzieję, że ten film sprawi, że ci którzy będą chcieli poznać Karolinę dostaną w nim porcję bardzo głębokich przeżyć, które sprawią, że będzie ona dla nich przewodniczką w życiu, dzięki której będą mogli odczytywać to, co jest dla ich życia najważniejsze, o co warto walczyć i o co z Karoliną się modlić, aby być szczęśliwym człowiekiem. Bo tak naprawdę Karolina uczy nas tego, żeby być szczęśliwym – zaznacza ks. Szostak.

 

Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem sanktuarium. Obchodom jubileuszowym w dniach 15-23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem „Ziemia świętych i błogosławionych”. Wstęp wolny.

 

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona parafia w Zabawie. Uczyła dzieci katechizmu, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

 

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

 

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram