2 kwietnia 2022

„Stoimy przed groźbą poszerzonej zimnej wojny”. Wizyta papieża Franciszka na Malcie

(Papież Franciszek na Malcie, 2022 / Źródło: PAP/EPA)

Od soboty trwa pielgrzymka papieża na Maltę. Franciszek spotkał się z władzami Malty, poruszając najbardziej palące problemy, w tym przede wszystkim wojny na Ukrainie. Prezydent wyspy zapewnił Ojca Świętego o zaangażowaniu w poszanowanie świętości życia na Malcie, gdzie aborcja pozostaje wciąż nielegalna. 

Papież Franciszek przybył na Maltę w sobotę rano. Na lotnisku przywitał go prezydent George William Vella. Następnie rozpoczęła się seria spotkań z władzami i korpusem dyplomatycznym. W pierwszej kolejności Franciszek wziął udział w spotkaniu z głową państwa. Prezydent Malty podziękował papieżowi za liczne wyrazy jego zainteresowania i sympatii dla tego kraju.

Prezydent mówił o kryzysach, które wstrząsnęły światem, począwszy od epidemii koronawirusa. – Kolejnym wstrząsem dla międzynarodowego systemu politycznego, a także dla każdego z nas z osobna, była straszliwa i okrutna wojna na Ukrainie. Siedemdziesiąt pięć lat po II wojnie światowej Europa jest tragicznym świadkiem straszliwej wojny i ponownego rozlewu krwi na swojej ziemi – mówił. Zauważył, że „wojna na Ukrainie wydobyła z ludzkości to, co najgorsze i to, co najlepsze”. – Przyłączam się do Waszej Świątobliwości w jego konsekwentnych i ponawianych apelach o natychmiastowe zaprzestanie tych straszliwych ataków – zapewnił Vella.

Wesprzyj nas już teraz!

Prezydent Malty odniósł się także do faktu, iż Malta jest jednym z ostatnich krajów w naszej części świata, gdzie zbrodniczy proceder dzieciobójstwa jest wciąż zakazany. – Wasza Świątobliwość, Malta pozostanie wierna zobowiązaniu do troski o najbardziej bezbronnych w naszej wspólnocie – tych, którzy są samotni, tych, których osłabia ból fizyczny i psychiczny, tych, którzy czują się niechciani, i tych, którzy są zmuszeni cierpieć w milczeniu. Wreszcie, powinniśmy przede wszystkim szanować świętość życia, od jego początku do naturalnego końca – zadeklarował.

Ojciec Święty zauważył, że ze względu na swoje położenie, Malta może być określana jako serce Morza Śródziemnego. Swoje przemówienie zbudował na obrazie róży wiatrów, wskazując na różne wpływy istotne dla życia tego kraju. Mówiąc o wiatrach z północy Franciszek zwrócił uwagę na umiejscowienie Malty w Europie. Podkreślił między innymi konieczność zwalczania bezprawia i korupcji. – Niech zawsze będą pielęgnowane praworządność i przejrzystość, ponieważ umożliwiają one wykorzenienie bandytyzmu i przestępczości – zaapelował.

Papież wskazał też na konieczność ochrony środowiska naturalnego człowieka. Ponadto w kontekście relacji z Unią Europejską wezwał do szacunku dla własnej tożsamości i swoich korzeni. – Malta jest wspaniałym «laboratorium organicznego rozwoju», gdzie postęp nie oznacza odcinania korzeni od przeszłości w imię fałszywego dobrobytu dyktowanego zyskiem, potrzebami i konsumpcją, a także prawem do posiadania wszelkich praw. Dla zdrowego rozwoju ważne jest, aby zachować pamięć i z szacunkiem kształtować harmonię między pokoleniami, nie dając się pochłonąć sztucznym ujednoliceniom i kolonizacjom ideologicznym – powiedział Ojciec Święty.

Przechodząc z kolei do wiatrów południowych papież poruszył kwestię kryzysu migracyjnego, nie pomijając obecnej fali uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wskazał na konieczność wspólnej europejskiej odpowiedzi na te wyzwania. – Region Morza Śródziemnego potrzebuje europejskiej współodpowiedzialności, aby mógł na nowo stać się sceną solidarności, a nie przyczółkiem tragicznej katastrofy cywilizacyjnej – powiedział. „Nie pozwólmy, by obojętność zgasiła marzenie o wspólnym życiu!” – zaapelował.

Mówiąc o wietrze ze wschodu Ojciec Święty nawiązał do wojny na Ukrainie, potępiając „anachroniczne roszczenia interesów nacjonalistycznych”, które ją spowodowały. – W nocy wojny, która zapadła nad ludzkością, nie pozwólmy, by zgasło marzenie o pokoju – zachęcił. Zaznaczył, że „potrzebujemy współczucia i troski, a nie ideologicznych wizji i pluralizmów, które karmią się słowami nienawiści, a nie mają w sercu życia konkretnego ludu, zwykłych ludzi”. Zaapelował o krzewienie ludzkiego braterstwa oraz „ludzką miarę” w obliczu agresywności, „groźby «poszerzonej zimnej wojny», która mogłaby zdławić życie całych narodów i pokoleń!”. – Ten „infantylizm”, niestety, nie zniknął. Pojawia się na nowo apodyktycznie w uwodzeniu autokracji, w nowych imperializmach, w rozpowszechnionej agresji, w niezdolności do budowania mostów i zaczynania od najuboższych. To właśnie tutaj zaczyna wiać lodowaty wiatr wojny, który i tym razem był pielęgnowany przez lata – zauważył Franciszek.

Zaraz potem papież Franciszek spotkał się z prezydentem i premierem Malty w Pałacu Wielkich Mistrzów w La Valletcie, gdzie wymieniono podarunki. Papież wpisał się do Księgi Honorowej. Ugoszczony jako pielgrzym na Malcie, sercu Morza Śródziemnego, bijącym „niespotykaną życzliwością”, wzywam Boga, by okazał mądrość i miłosierdzie rządzącym, jedność i pokój ludziom i całemu światu – napisał.

Jadąc następnie ulicami La Valletty papież był entuzjastycznie witany przez tysiące zgromadzonych mieszkańców stolicy. „Papa Frangisku” – skandowano imię papieża w języku maltańskim. Wymachiwano biało-czerwonymi flagami Malty i biało-żółtymi Watykanu.

Papież udał się do nuncjatury apostolskiej na obiad i odpoczynek. Po południu katamaranem z Wielkiego Portu w Valletcie uda się na Gozo, gdzie poprowadzi spotkanie modlitewne w Narodowym Sanktuarium „Ta’ Pinu”.

Źródło: KAI

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram