Nuncjatura watykańska wraz z ambasadą południowosudańską wydała dziś komunikat, w którym poinformowała, że Stolica Apostolska i Republika Sudanu Południowego podjęły wspólną decyzję o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Najmłodsze państwo Afryki jest 180. państwem, które nawiązało stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską i szóstym, które uczyniło to za obecnego pontyfikatu.
Dążenia do niezależności Południowego Sudanu Stolica Apostolska popierała od samego początku. Kiedy 9 lipca 2011 roku doszło do podziału Sudanu na dwa państwa, na uroczystościach ogłoszenia niepodległości w południowosudańskiej stolicy Dżubie była watykańska delegacja. Na jej czele stał kenijski kardynał John Njue, arcybiskup Nairobi. Należał też do niej abp Leo Boccardi, nuncjusz apostolski w Chartumie, do tego czasu stolicy całego Sudanu, a odtąd już tylko Północnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie pomiędzy obu Sudanami: Północnym zdominowanym przez muzułmanów i Południowym, w którym większość stanowią chrześcijanie, trwa konflikt. Watykan podejmuje wysiłki, by pomóc w osiągnięciu pokoju między tymi afrykańskimi krajami.
Sudan Południowy obejmuje powierzchnię 619 745 km kw. i jest zamieszkany przez ok. 11 mln ludzi.
Źródło: Radio Watykańskie, KAI
pam