W położonym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Abu Zabi zakończył się Międzynarodowy Szczyt Przywódców Religijnych. W organizowanym pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych uczestniczył również – reprezentujący Stolicę Apostolską – kard. Pietro Parolin. W specjalnym oświadczeniu, jakie watykański sekretarz stanu podpisał z innowierczymi hierarchami, zawarto apel o wprowadzenie kolejnych klimatycznych regulacji – odciskających się coraz mocniej na portfelach obywateli. Jak deklarował emisariusz Franciszka, Watykan chce aktywnie uczestniczyć w „zielonej” rewolucji.
Kwestie ochrony środowiska to sprawa świecka, ale posiadająca również wymiar etyczny, moralny. W tym zakresie, a także poprzez pobudzenie motywacji do działania, mogą angażować się przedstawiciele różnych wspólnot wyznaniowych, mówił watykański dostojnik podczas spotkania.
W podpisanym 6 listopada oświadczeniu uczestnicy Szczytu, organizowanego w ścisłej łączności z COP 28, zapewnili o zaangażowaniu swoich współwyznawców w kwestie ochrony środowiska oraz wzywają przywódców państw do podjęcia „realnych kroków” przez państwowe władze.
Wesprzyj nas już teraz!
Watykański sekretarz stanu wyjaśniał, że Stolica Apostolska popiera restrykcje i dodatkowe obciążenia finansowe mające zmniejszać emisję gazów cieplarnianych i przeciwdziałać wzrostowi średniej temperatury na świecie.
Jak wyznał kardynał, Watykan chce zaangażować się w „edukację” – mającą prowadzić do rewolucji w stylu życia współczesnego człowieka. – Nie wystarczy włożyć więcej pieniędzy w tę kwestię – mówił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Parolin. – Oczywiście potrzeba środków na łagodzenie skutków oraz adaptację. Nie twierdzę, że przeznaczanie pieniędzy na ten cel nie jest ważne, ale to nie wystarczy – dodaje. – Musimy naprawdę zmienić nasz sposób życia, aby nie szkodzić stworzeniu, nie szkodzić naturze, ale być szafarzami tego stworzenia, jak powiedział Papież. I takie zadanie powierzył ludzkości Bóg, kiedy nas stworzył – mówił w duchu „ekologii głębokiej” papieski dostojnik.
Następną ważną sprawą, gdzie Stolica Święta proponuje swoje zaangażowanie, jest edukacja „jak korzystać w inny od dotychczasowego sposób z zasobów naszego świata”. – Jest to uniwersalne, ogólnoświatowe zobowiązanie Stolicy Apostolskiej. Podjęliśmy je, m.in. podpisując porozumienie paryskie – podkreślał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Istnieją oczywiście zobowiązania dotyczące emisji, jednak Watykan to małe państwo. – Nie mamy znaczącego wpływu na fenomen zmiany klimatu, ale czujemy, że możemy naprawdę wnieść wielki wkład w edukację nowych pokoleń, aby właściwie korzystać z zasobów tego świata – zaznaczał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Wczoraj kard. Parolin spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan rozmawiał z purpuratem o wzajemnych relacjach, promowaniu „tolerancji i ludzkiego braterstwa”, walce z kryzysem klimatycznym oraz z ekstremizmami, a także o obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
KAI/ oprac. FA
Groźna adhortacja. Laudate Deum to skrajnie zideologizowany dokument
Ekologia integralna. Czy Kościół ma stać się kolejną „organizacją pozarządową”?