Projekt obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, który poparło ponad 450 tys. Polaków, zostanie zaprezentowany podczas 26. posiedzenia Sejmu. Pierwsze czytanie projektu wprowadzającego pełną ochronę życia każdego dziecka zaplanowano na 22 września.
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny zaplanowano, jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, na 22 września w godz. 15.15 – 17.45.
Wesprzyj nas już teraz!
Konieczność dokonania zmian w obowiązującym prawie podczas plenarnego posiedzenia Sejmu będzie uzasadniała dr Joanna Banasiuk (Ordo Iuris), przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Obywatelski projekt zgłoszony przez Fundację Pro-prawo do życia polega na zmianie niektórych przepisów ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych przepisów Kodeksu karnego tak, aby „rzeczywiście realizowały wyrażoną w art. 38 Konstytucji RP zasadę ochrony życia ludzkiego obejmującą życie na każdym etapie jego rozwoju”.
Projekt ustawy podkreśla m.in., że: „Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”.
W dalszej części projektu mowa jest m.in. o zmianach dotyczących sankcji karnych wobec każdego, kto dokonuje lub współuczestniczy w zabiegu aborcyjnym. Kto spowodowałby śmierć dziecka poczętego, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze pozbawienia wolności do lat 3.
Karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat podlegałby ten, kto przemocą wobec matki doprowadziłby do śmierci dziecka poczętego.
Jeżeli aborcji dokonałaby matka dziecka poczętego, sąd mógłby zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Gdyby matka dokonała tego czynu nieumyślnie, nie podlegałaby karze.
Tego dnia Sejm zajmie się również lewackim proaborcyjnym projektem Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Ratujmy kobiety”.
luk