6 października 2021

Stopy procentowe w górę. Droższe kredyty, wyższe oprocentowanie depozytów, lokat i pożyczek

(Fot. Filip Blazejowski / Forum)

Po raz pierwszy od dziewięciu lat Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść stopy procentowe, Główna stawka oprocentowania w NBP wynosiła 0,1 procenta, teraz wynosić ma 0,5 proc.

 

„Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej” – czytamy w serwisie Polsat News.

Wesprzyj nas już teraz!

Ostatni raz stopy poszły w górę w 2012 roku. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej spowodowała wzrost kursu złotego. Po południu cena 1 euro spadła z 4,59 do około 4,55 złotych. Dolar zmienił wartość z około 3,98 do ok. 3,95 złotych.

Przed ogłoszeniem podwyżki, także w środę, szef rządu Mateusz Morawiecki wyznał, że „wyższa inflacja martwi go i ma nadzieję, że reakcja NBP będzie należyta”.

RPP skomentowała kontekst swojej decyzji w komunikacie wydanym po posiedzeniu. Czytamy tam między innymi: „W gospodarce światowej trwa ożywienie aktywności gospodarczej, choć obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost zachorowań wraz z ograniczeniami podażowymi na niektórych rynkach przyczynił się do osłabienia dynamiki aktywności w części gospodarek w III kw. Ceny surowców na rynkach światowych – w szczególności gazu ziemnego, a także ropy naftowej i części surowców rolnych – istotnie wzrosły w ostatnim okresie i są znacznie wyższe niż przed rokiem. Wraz z ograniczeniami podażowymi na niektórych rynkach i silnym wzrostem cen transportu międzynarodowego przyczyniło się to w ostatnich miesiącach do istotnego wzrostu inflacji w wielu gospodarkach. Mimo to główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów”.

„W Polsce trwa ożywienie aktywności gospodarczej. W sierpniu wzrosła dynamika sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Jednocześnie ograniczenia podażowe na niektórych rynkach osłabiły nastroje w przemyśle. Chociaż przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest nadal nieco niższe niż przed pandemią, to sytuacja na rynku pracy poprawia się, co znajduje odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze. W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności jest nadal wpływ jesiennej fali pandemii na gospodarkę” – napisali członkowie rady. 

 

Główny Urząd Statystyczny wyliczył wzrost inflacji we wrześniu (rok do roku) na 5,8 proc. z kolei z miesiąca na miesiąc wskaźnik wyniósł 0,6 proc.

 

Źródło: Polsat News

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram