18 marca 2022

Straż Graniczna wykryła już 125 przestępców którzy weszli do Polski z falą uchodźców

(Fot. Straż Graniczna /Twitter)

Wśród uchodźców z Ukrainy, którzy do tej pory weszli do Polski przez przejścia graniczne na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, funkcjonariusze Straży Granicznej wyłowili i zatrzymali 125 osób poszukiwanych listami gończymi. Wśród nich są niebezpieczni przestępcy, między innymi z Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turcji.

 

Około siedem procent uchodźców z Ukrainy to obywatele innych państw. Pogranicznicy ustalili, że osoby te pochodzą z aż 150 krajów. Mimo uproszczonej procedury przekraczania granicy, Straż Graniczna bardzo uważnie stara się sprawdzić każdą osobę wkraczającą na terytorium Polski. Funkcjonariusze Straży Granicznej do tej pory zatrzymali 125 osób poszukiwanych listami gończymi. „Od początku kryzysu na Ukrainie funkcjonariusze SG zatrzymali już ponad 125 osób poszukiwanych przez polskie i zagraniczne wymiary sprawiedliwości za różnego rodzaju przewinienia i przestępstwa. Ostateczną decyzję o dalszym losie zatrzymanych osób podejmuje sąd” – głosi informacja opublikowana na stronie SG.

Wesprzyj nas już teraz!

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już ponad 80 osób poszukiwanych listami gończymi. Z 33 spraw skierowanych przez bieszczadzką Straż Graniczną do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, prokuratorzy, po dokonaniu czynności procesowych skierowali do sądu 24 wnioski o zastosowanie 7-dniowego aresztu wobec sprawców przestępstw.

Wśród uchodźców zatrzymanych na podkarpackich przejściach granicznych byli obywatele Ukrainy, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Turcji oraz Francji. Uproszczone procedury przejścia przez granicę starają się wykorzystać nielegalni imigranci oraz cięższego kalibru przestępcy. Uchodźcy z Ukrainy granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić o formalności.

Każdego dnia, przez całą dobę funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą odprawy graniczne we wszystkich ośmiu przejściach z Ukrainą tak, aby proces przekraczania granicy był sprawny. Wprowadzono również ruch pieszy, dzięki czemu osoby uciekające przed wojną, szybko znajdują pomoc i bezpieczne schronienie. „Tożsamość wszystkich osób wjeżdżających do Polski jest weryfikowana przez Straż Graniczną. Dane personalne uchodźców są sprawdzane w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych. Kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski oraz krajów Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Straży Granicznej.

Na przejścia graniczne z Ukrainą wysłano ponad tysiąc policjantów. Ma to związek z wprowadzeniem przez premiera na terenie dwóch granicznych województw stopnia alarmowego BRAVO. Oznacza on m.in, że wśród tak wielkiej liczby uchodźców z Ukrainy mogą ukrywać się terroryści, którzy potrafią wykorzystać zbiorowisko ludzkie do przeprowadzenia zamachów. – Intensyfikacja działań funkcjonariuszy policji, ale także innych służb, na taką wzmożoną kontrolę dużych skupisk ludzkich, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia chociażby o charakterze terrorystycznym – powiedział gen. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Już przed agresją Rosji na Ukrainę i związanej z tym fali uchodźców wchodzących do Polski, Straż Graniczna wiele razy zatrzymywała nielegalnych imigrantów i przemytników ludzi. Tylko w roku 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 220 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainy i Słowacji do Polski. Zatrzymano również 24 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

 

Źródła: strazgraniczna.pl, rzeszów.tvp.pl

Adam Białous

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 952 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram