6 września 2012

Strefa euro przestaje być postrzegana jako eldorado przez europejskie państwa. Niedawno swoją niechęć do wstąpienia w struktury unii walutowej ogłosiły Węgry. Finlandia natomiast rozważa ewentualność opuszczenia strefy euro. Również w Polsce coraz głośniej mówi się o tym, że nie ma się dokąd śpieszyć. Teraz podobne sygnały dochodzą z Bułgarii, której władze chcą się na razie wstrzymać z dążeniem do członkostwa.

 

Jak dotąd plany Bułgarii były śmiałe. W 2010 roku rząd Boyko Borisova obiecywał, że kraj przyjmie wspólną walutę już w 2013 roku. Niedawno jednak zarówno premier, jaki i minister finansów Simeon Djankov udzielili wywiadu dla The Wall Street Jurnal, w którym oświadczyli, że na razie nie zamierzają wprowadzać Bułgarii do strefy euro. Przyczyną jest oczywiście pogarszająca się sytuacja finansowa unii walutowej i brak recepty na przezwyciężenie kryzysu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Obecnie nie widzę żadnych korzyści z przystąpienia do strefy euro. Widzę wyłącznie koszty – mówi w rozmowie z dziennikiem Djankov. Zważywszy na to, że kraje nie mogą się porozumieć w sprawie środków do uzdrowienia sytuacji finansowej, dla Bułgarii taki krok byłby „zbyt ryzykowny”. Zdaniem ministra finansów brak dziś jasnych zasad funkcjonowania strefy euro, tym bardziej trudno przewidzieć co będzie w przyszłym roku czy za dwa lata. Przyczyna jest też inna. Jak się okazuje wielu Bułgarów po prostu nie chce się rozstawać z narodową walutą.

 

Ze wszystkich warunków, jakie państwo musi spełnić przed przystąpieniem do strefy euro, Bułgaria nie spełnia tylko jednego – nie należy do systemu ERM II. Zarówno deficyt na poziomie 2,1 proc. jaki i 17,5 proc. dług publiczny znajdują się dużo poniżej wymagań stawianych przez Brukselę. Władze zdają sobie jednak sprawę z tego, że strefa euro balansuje na krawędzi rozpadu, a winę takiego stanu rzeczy upatrują w braku jednolitego przywództwa i braku wizji na przyszłość. Według premiera Borisova podziały w Europie będą się w przyszłości pogłębiać, ponieważ rządy nie są gotowe do wprowadzania reform, które są absolutnie konieczne.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram