10 lutego 2014

Studenci dla Rzeczpospolitej w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca wszystkie oddziały stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej będą organizować obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem: „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci”.

 

Obchody odbędą się w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Głównym organizatorem projektu jest stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, ogólnopolska organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów o poglądach konserwatywnych. Przez cztery lata swojej działalności Stowarzyszenie zrealizowało około 60 projektów uszeregowanych w cykle tematyczne. Do największych przedsięwzięć należy organizacja corocznych ogólnopolskich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pod nazwą „Raport z oblężonego państwa” oraz święta „Żołnierzy Wyklętych” pod hasłem „Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Warszawa

 

We wtorek, 25 lutego o godzinie 18, w Teatrze Kamienica, przy al. Solidarności 93 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez warszawski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej. Będzie to widowisko w formie wieczoru liryczno-poetyckiego, mające na celu upamiętnienie postaci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Uniwersalny wymiar patriotyzmu „Żołnierzy Wyklętych” zainspirował twórców pomysłu, scenariusza oraz realizatorów wydarzenia, studentów z naszej organizacji, którzy na przykładzie Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” chcą pokazać „Wyklętych” jako współczesnych herosów, jeśli chodzi o postawę moralną i honorową, ale również jako normalnych, młodych ludzi z ideałami, marzeniami, planami, zdolnościami. Stąd wybrano oryginalną formułę wydarzenia oraz eksponowane miejsce, Teatr Kamienica. Na scenie zobaczymy przedstawicieli warszawskiego oddziału, ale także młodych aktorów. Zostanie przedstawiony rys historyczny, można będzie usłyszeć kim byli nasi bohaterowie w czasie wolnym, poznamy ich jako wrażliwych, czułych ludzi, którzy mieli wady i zalety, ale kiedy trzeba, to szli choćby i na pewną śmierć. Zaprezentowane będą więzienne grypsy Łukasza Cieplińskiego, który w piękny, wzruszający, przywracający wiarę w wielkość człowieka sposób opisywał ostatnie chwile swojego życia, ani na moment nie zapominając o wierności Bogu, Ojczyźnie i żonie.

 

Toruń

 

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną się o godzinie 12 przy pamiątkowej tablicy przed Kościołem Wniebowzięcia NMP w Toruniu, gdzie wystąpi chór szkolny z Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu pod dyrekcją Anny Mikołajczyk oraz zostanie zaprezentowana krótka inscenizacja. Sprzed kościoła wyruszy pochód przez ulicę Panny Marii do Rynku Staromiejskiego, gdzie będzie miała miejsce rekonstrukcja. Po jej zakończeniu widzowie zostaną zaproszeni do obejrzenia wystawy poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” umieszczonej w sali przy Kościele Wniebowzięcia NMP. Ustawiony zostanie tam „Namiot Wyklętych”, w którym znajdą się materiały naukowe, ulotki, pisma podziemne, dokumenty, na temat historii polskich żołnierzy po II wojnie światowej. Tego dnia rekonstrukcje zostaną powtórzone na drugim brzegu Wisły, w Domu Muz.

 

Celem projektu jest zapoznanie społeczności z historią „Żołnierzy Wyklętych”, również tych związanych z okolicami Torunia. Dzięki współpracy z Muzeum Historyczno-Wojskowym w Toruniu użyte zostaną bogate środki audiowizualne: inscenizacja historyczna, która ma pobudzić emocje i oddać atmosferę tamtych lat oraz wystawa, która ma wzbogacić wiedzę.

 

Kraków

 

1 marca 2014 roku krakowski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej pragnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych włączając się w akcję „Namioty Wyklętych”. Na Rynku Głównym w Krakowie pomiędzy Ratuszem a Sukiennicami zostaną rozstawione dwa duże namioty. W jednym z nich umieszczona zostanie wystawa poświęcona kilku najbardziej znanym „Żołnierzom Wyklętym”, a także zaprezentowana broń i mundury wojskowe z tamtego okresu. W drugim namiocie przez cały dzień będą wyświetlane prezentacje multimedialne przypominające historie najważniejszych organizacji partyzancko-niepodległościowych, a także profile oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W namiocie będzie można także usłyszeć piosenki Jacka Kaczmarskiego czy Leszka Czajkowskiego. Tego dnia będzie można także posłuchać historyków, prof. Zdzisława Zblewskiego oraz prof. Filipa Musiała, którzy opowiedzą o dziejach „Żołnierzy Wyklętych”. Ponadto przed namiotami zostanie rozstawione stoisko z ciepłym posiłkiem, aby każdy zainteresowany mógł podczas zwiedzania także odpocząć. Na rynku pojawią się także członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz rozbite zostanie leśne obozowisko.

 

Głównym punktem obchodów będzie marsz, który poprzedzi msza święta w Bazylice Mariackiej o godzinie 14:30. Po mszy z Rynku Głównego ulicą Szewską, Podwale, Marszałka Józefa Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie marsz na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową. Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi. W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami „Żołnierzy Wyklętych” zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

Łódź

 

W nawiązaniu do ubiegłorocznej inicjatywy, „Namiot Wyklętych”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem łodzian, oddział łódzki proponuje podobny sposób uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Namiot stanie w centrum miasta, na Rynku Centrum Handlowego Manufaktura lub na Pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej. Zostaną w nim wyeksponowane zdjęcia, biogramy oraz inne materiały związane z „Żołnierzami Wyklętymi”. Wnętrze namiotu zostanie udekorowane ściółką leśną. W środku będzie można także obejrzeć film dokumentalny na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Członkowie Stowarzyszenia w mundurach wojskowych będą witać gości, zapraszać do zapoznania się z wystawą oraz odpowiadać na pytania zainteresowanych.

 

Oddział łódzki z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaprasza także  na koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka „Podziemna Armia Powraca”. Ich  utwory nawiązujące do najnowszej historii Polski mają na celu promocję, zwłaszcza wśród młodzieży, nowoczesnego patriotyzmu. Koncert zostanie zorganizowany przy współpracy z Patriotyczną Polibudą, stowarzyszeniem zrzeszającym studentów Politechniki Łódzkiej.

 

Poznań

 

Poznański oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaprosił uczniów szkół średnich do udziału w projekcie edukacyjnym. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania młodzieży powojenną historią Polski oraz pomoc w zrozumieniu toczącej się obecnie dyskusji na temat polskiego podziemia antykomunistycznego. Program zakłada aktywny udział każdego z uczniów w oferowanych warsztatach, co stanowi przygotowanie do samodzielnej pracy na studiach.

 

Projekt jest realizowany od grudnia 2013 roku aż do 1 marca 2014 roku i zostanie zakończony rozstrzygnięciem konkursu na najlepszą pracę badawczą na temat polskiego podziemia antykomunistycznego oraz wspólnym udziałem wszystkich grup w poznańskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

 

PCh24.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram