Studenci Uniwersytetu Warszawskiego skierowali petycję do rektora uczelni prof. Marcina Pałysa z prośbą o interwencję w sprawie organizacji „jednostronnej debaty” promującej zachowania homoseksualne i ruchy LGBT. Studenci podkreślają, że debata może nie spełniać akademickich warunków ponieważ weźmie w niej udział homoseksualista, a zarazem aktywista LGBT oraz wykładowca gender studies.
Uniwersytet Warszawski już wkrótce może stać się miejscem promocji homoseksualnego stylu życia, a także działalności ruchów LGBT. Na 3 października w budynku Starego BUW-u zaplanowano bowiem spotkanie oraz projekcję filmu „Artykuł osiemnasty”, który nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, mówiącego o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Organizatorzy spotkania zaprosili do wzięcia udziału w debacie dr. Krzysztofa Śmiszka, działacza ruchów LGBT, a prywatnie życiowego partnera Roberta Biedronia. Drugim z dyskutantów będzie dr Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, a także wykładowca gender studies.
Wesprzyj nas już teraz!
Studenci z organizacji „Akcja Studencka” podkreślają, że podczas spotkania mogą zostać naruszone standardy debaty akademickiej. „Tzw. debata, która ma odbyć się bezpośrednio po projekcji, w najmniejszym stopniu nie spełnia wymogów pluralizmu i nie stwarza nawet pozorów dyskusji” – tłumaczą studenci.
W związku z zapowiedzią organizacji ww. wydarzenia, studenci Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali petycję do rektora UW prof. Marcina Pałysa, w której domagają się jego interwencji. „Czy Uniwersytet Warszawski jest miejscem właściwym na jednostronne wydarzenie, balansujące na granicy politycznej propagandy i przeinaczanie przepisów konstytucji w oczywisty sposób potwierdzających tożsamość małżeństwa? Naszym zdaniem NIE!” – czytamy w treści petycji do rektora.
Studenci zwracają również uwagę na fakt, że moderatorem dyskusji ma być Radosław Korzycki z „Tygodnika Powszechnego”, który wsławił się prohomoseksualną akcją „Przekażmy sobie znak pokoju”. „Nie możemy jednak zgadzać się na jednostronną promocję sprzecznej z Konstytucją ustawowej redefinicji małżeństwa pod dyktando aktywistów LGBT” – zdecydowanie tłumaczą studenci. W petycji zamieszczono również fragment wypowiedzi prof. Michała Królikowskiego z UW, który w 2013 roku powiedział: „Nie jest możliwe, by inny związek mógł być nazwany małżeństwem. Jest to pojęcie zastane, funkcjonujące w kulturze prawnej od czasów rzymskich. Jeśli więc trzymać się pojęć zastanych, to nie sądzę, żeby można było wprowadzić tu inny związek niż między mężczyzną i kobietą”.
W petycji skierowanej do rektora UW studenci wyrażają także swoją obawę dotyczącą patronatu nad wydarzeniem. Podkreślają, że bardzo niepokojące jest to, że patronat nad wydarzeniem, propagującym tę „jednostronną i niekonstytucyjną wizję”, objęła m.in. oficjalna instytucja uczelni tj. Komisja Rektorska ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku akademickim, władze Uniwersytetu Warszawskiego odmówiły możliwości przeprowadzenia spotkania z amerykańską prawnik i działaczką ruchów pro-life Rebeccą Kiessling. Wówczas kierownictwo UW zdecydowało, że w formule zaproponowanej przez organizatorów, wydarzenie miałoby formę promowania określonego stanowiska światopoglądowego, a nie dyskusji akademickiej. W związku z czym spotkanie zostało odwołane. Nie wiadomo jak potoczą się losy spotkania promującego ruchy LGBT. Czy podobnie jak to miało miejsce z mec. Kiessling, spotkanie zostanie odwołane?
Petycję można podpisać na stronie: https://www.petycjeonline.com/nie_dla_jednostronnych_wydarzen_lgbt_na_uw
Źródło: PCh24.pl, Facebook, petycjeonline.com
WMa