22 lipca 2021

Student UJ opluł pomniki Żołnierzy Wyklętych. Uczelnia wyciągnęła konsekwencje

(fot. wikimedia.org)

Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian udzielił dyscyplinarnego upomnienia studentowi tej uczelni Franciszkowi Vetulaniemu, który w lutym opluł pomniki dwóch żołnierzy wyklętych w parku Jordana w Krakowie – Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz Józefa Franczaka „Lalka”.

Jak podkreślił rzecznik dyscyplinarny UJ ds. studentów i doktorantów dr. Mikołaj Iwański zachowanie studenta było „aktem pogardy wobec osób upamiętnionych na pomnikach”. Z kolei rozpowszechnianie takiego zachowania w mediach społecznościowych to jego zdaniem „czyn uchybiający godności studenta” (o którym mowa w art. 307 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Iwański nazwał również zachowanie Vetulaniego niedopuszczalnym i nagannym. Dodał, że najłagodniejsza kara, jaką jest dyscyplinarne upomnienie to właściwy środek zaradczy, ponieważ… zachowanie, mimo że naganne, „nie było przejawem złej woli”.

Wesprzyj nas już teraz!

Franciszek Vetulani nie zgadza się z decyzją władz UJ. – Uważam, że mój czyn w ogóle nie powinien być ukarany, jak i być przedmiotem postępowania dyscyplinarnego na uczelni – powiedział dziennikarzom Vetulani na briefingu prasowym przed Collegium Novum UJ.

 

Źródło: dziennik.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(24)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy