W kraju gdzie przez lata za prawicę uchodzili przedstawiciele związku zawodowego, a lewica obniżała podatki, jak nigdzie potrzeba pogłębionych studiów nad uporządkowaniem fundamentalnych dla nauki o polityce pojęć. Ich swobodne i dalekie od właściwego wykorzystywanie zarówno w debacie politycznej jak i publicystyce wprowadza coraz większy zamęt.
Fluktuujące sympatie polityczne i mody sprawiają, iż pod pewne zacne (a posiadające bogatą tradycję) nurty polityczne podszywają się ruchy i partie w nikłym tylko stopniu nawiązujące do ich chlubnego dziedzictwa. Takie postępowanie nierzadko kompromituje w oczach opinii publicznej nie tylko politycznych fałszerzy, ale także co bardziej brzemienne w skutki idee przez nich wykoślawiane. Przestaje zatem dziwić, co należy skonstatować z bólem serca, obecność rewolucyjnej retoryki u ustach polityków mieniących się prawicowcami, a nawet o tempora, o mores konserwatystami.
Wesprzyj nas już teraz!
Nieoceniony profesor Jacek Bartyzel, wybitny znawca tematu postanowił – dostrzegając chaos panujący w tej dziedzinie – ofiarować swoim czytelnikom przewodnik porządkujący stosowanie kluczowych dla analizy politycznej i politologicznej pojęć.
Lektura książki „Prawica. Nacjonalizm. Monarchizm. Studia politologiczno-historyczne” autorstwa profesora Jacka Bartyzela stanowi prawdziwą intelektualną przygodę. Z rosnącą fascynacją śledzimy niełatwą przecież, lecz nigdy nienurzącą analizę uczonego. Uzbrojeni w zapas wiedzy, którą dzieli się z nami autor, z pewnością będziemy dużo bardziej odporni na „demokratyczną” propagandę postmodernistycznego świata.
luk
Jacek Bartyzel, Prawica. Nacjonalizm. Monarchizm. Studia politologiczno-historyczne, wyd. von Borowiecki; Radzymin-Warszawa 2016; s. 374. Patronat medialny PCh24.pl.