25 października 2012

Studia o współczesnej Polsce na Oksfordzie

(fot. Steve Cadman / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Rektor oksfordzkiego St. Antony’s College Margaret MacMillan, przy współpracy z polskim biznesmenem Leszkiem Czarneckim, podpisał w środę umowę o powołaniu interdyscyplinarnych studiów poświęconych współczesnej Polsce. To pierwszy taki zagraniczny program dotyczący Polski po 1989 roku.

 

Programu Studiów ruszy w ramach St Antony’s College na Oxfordzie, który specjalizuje się w relacjach międzynarodowych. – Sądzę, że Polska może zaprezentować w ramach tych studiów coś interesującego dla Europy i świata, polską myśl polityczną, która stała u podstaw przeobrażeń, które się dokonały po 1989 r. Tę polską myśl polityczną, by to przeprowadzić w sposób pokojowy, bez stosowania odwetu, ale konsekwentnie. I tą drogą w świecie, który wydawał się niezmienialny, doprowadzono jednak do zmiany. Więc sądzę, że zarówno to, jak i późniejszą trudną, ale ostatecznie jednak udaną transformację można w ramach tych studiów pokazać. Sądzę, że brytyjska solidność w połączeniu z polskim entuzjazmem może wydać dobre owoce – komentował Tadeusz Mazowiecki.

 

Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen patronujący projektowi tłumaczył, że doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Polska w czasie gospodarczego kryzysu radzi sobie lepiej od innych państw Europy. – Jednak o znaczeniu kraju na arenie międzynarodowej nie świadczy tylko jej pozycja gospodarcza, ale również jest to kwestia pokazania dziedzictwa kulturalnego kraju. Myślę, że w tej chwili znajomość Polski na świecie jest zdecydowanie mniejsza niż znaczenie gospodarcze i czas to zmienić. I jednym z projektów jest właśnie stworzenie za granicą studiów o nowoczesnej Polsce – dodaje Czarnecki.

 

Program studiów koncentrować się będzie na historii lat 80-tych, transformacji ustrojowej oraz dzisiejszym systemie gospodarczym i politycznym. Dyrektor tego ośrodka wyłoniony zostanie w konkursie. W ramach zawartego porozumienia St Antony’s College Oxford Noble Foundation przekaże centrum ok. 6 milionów złotych, które pokryją koszty pierwszego okresu funkcjonowania ośrodka.

 

 

Źródło: Interia.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie